Д ве възрастни жени бяха спасени с лодка по време на внезапното наводнение в село Лехчево – едно от най-засегнатите места в Северозападна България.
Това съобщи главен комисар Александър Джартов. Той разказва как се е стигнало до тази спасителна акция, защо системата BG Alert не е сработила и какво можем да направим, за да се подготвим за бедствията, които ни очакват през лятото. С него разговаря Елена Дремова от Vesti.bg.
Сериозни щети след наводненията в Северозапада: Как местната власт реагира?
- Как бихте обобщили реакцията на ГД Пожарна безопасност и защита на населението след бурята, която засегна Видинско, Монтанско и други части на Северозапада?
- След бурята обикновено при нас започват да постъпват сигнали на телефон 112 и в зависимост от това какъв е сигналът, ние преценяваме какви и колко екипи да изпратим за подпомагане на населението. В конкретния случай най-усложнена обстановка беше в село Лехчево, област Монтана, предвид това, че водите, които настъпиха към селото, всъщност не са от река, а на практика са от полето. Поради тази причина те имат внезапен характер – тоест е трудно да се прогнозира, реално не се следи ниво на реката например, за да можем да знаем, че постепенно се вдига това ниво, а става внезапно, без никакво предупреждение.
Трябваше бързо да оценим обстановката и да решим какви спасителни операции е необходимо да се извършат, за да не се допусне загуба на човешки живот или да пострадат хора. В село Лехчево точно бяха евакуирани две жени, като предвид това, че те са възрастни, е използвана лодка, така че да бъде максимално безопасно за тях.
- Има ли население места, останали без достъп или електрозахранване?
- Информацията, с която ние разполагаме е, че електрозахранването на тези населени места, които бяха засегнати, не е прекъсвано. А в отделни имоти е възможно да е прекъснато нарочно, защото къщите са наводнени и ако е включено е възможно да стане късо съединение, при което да пострадат хора.
- Споменахте, че понякога отводняването се отлага, за да се избегне подкопаването на основите на къщите. Как се взимат тези решения на място?
- Да, отлага се понякога, защото когато има приток, ние всъщност не отводняваме имота, а на практика става едно преливане на вода от имота в мазето, от мазето навън. И по този начин, предвид, че нашите помпи са относително мощни, се създават условия да започне да се компрометират основите и стените на самата постройка. Поради тази причина се изчаква да се оттече водата и след като вече няма активен приток към съответното помещение, едва тогава при лека интензивност на изпомпване, вече се отводняват, защото иначе ще донесат още повече щети, отколкото вече са нанесени от самото наводнение.
Това е абсолютно стандартен подход и дори понякога гражданите си мислят, че ние не желаем да им отводним къщата, а то всъщност не е така, ние допълнително предпазваме къщата, защото е опасно, както споменах.
- Има ли риск от нови наводнения?
- Не, към настоящия момент няма такава опасност. Но за съжаление през последните години ставаме свидетели на все по-осезаемо изменение на климата, това което е характерно е, че се случват такива ситуации, които е трудно да бъдат прогнозирани и се характеризират с много висок интензитет.
Само да напомня, че в Испания също бяха сполетени от много тежки наводнения, които са в пъти по-значителни като мащаби, включително и като въздействие в живота на гражданите в този район. Тоест тези ситуации ще стават все по-чести и все по-трудни за прогнозирани.
- Защо хората не бяха предупредени от BG Alert?
- За да предупреди системата BG Alert хората, тя всъщност е инструмент и не е абсолютно независима и автоматизирана, тя зависи от хората. Тоест, за да може изобщо да се стигне до това дали изобщо може да бъде задействана или не, е необходимо първоначално да има информация, че нещо предстои да се случи, като събитие и като явление. В конкретния случай, както споменах част и от гражданите от засегнатите територии казват, че самото събитие се е случило внезапно, тоест не е имало време, в което да се изгради прогноза, че нещо предстои да се случи.
Просто ако не се разполага с информация, няма как да бъде използвана самата система. А когато постъпва информация при съответните компетентни органи, които имат задължение по Закона за защита при бедствия, тогава те преценяват в зависимост от това каква е оценката за това събитие, какви канали да се използват за предупреждение на населението. BG Alert е един от възможните канали, възможно е да се използва и сиренна система, възможно е да се използват медии или различни приложения от типа на Viber, WhatsApp или пък социални мрежи като Facebook.
Към настоящия момент не съществува технология, която да осигури на 100% предупреждение на хората, които се намират на определената територия.
За да заключа, системата BG Alert работи само и единствено в случаите, в които имаме информация, тя е станала достояние на кмет, областен управител или компетентен министър, след което те разпореждат използването на системата, като за тази цел е необходимо да имат обучени служители, които да са запознати с интерфейса на темата и на какви принципи се създават съобщенията, след което те го създават, а ние в Главната дирекция разбираме за съобщението, преглеждаме го и взимаме решение.
- Как работи системата BG Alert при земетресения?
- По същия начин, на практика ние не можем да предупредим, че ще възникне земетресение, защото в момента не съществува такава технология. Към настоящия момент имаме разработена функционалност от страна на Google за телефоните, които са с тяхната операционна система Android. Те на базата на сензорите, които има във всяко едно устройство, отчитат съответната вибрация, обработва се от съответните алгоритми и казват, че ще се случи земетресение, а то всъщност вече се е случило. Това е напредъкът в това отношение за момента, но работи и само при телефоните с Android, хората които са с операционна система IOS на iPhone, няма да го получат.
Когато тези граждани, които са с операционна система Android и получат съобщение от тяхната операционна система, че се случва земетресение, всъщност те го бъркат с BG Alert, но BG Alert има изисквания по начина, по който изглежда самото съобщение – накрая винаги става ясно коя е институцията, която е изпратила това предупреждение.
- Ако има по-сериозно бедствие, необходимо ли е човек да активира нещо, за да получи необходимото предупреждение?
- Не. Тези, които разполагат с по-нови устройства (телефони, смарт часовници, таблети), винаги ще получат предупреждение. Но ако имате стар аналогов телевизор например, няма как да получите цифров сигнал. Важно е да отбележа, че и за да получите съобщение за предупреждението на телефон, които е iPhone, трябва да имате инсталирана операционна версия след 16.6, а по отношение на Android е малко по-висок крагът от версии, като след 5-а версия може да се получават съобщения.
- Можем ли от сега да кажем нещо за лятото, да подготвим хората?
- Ние би трябвало да сме спокойни от една страна, а от друга не толкова спокойни, защото трябва да сме подготвени за всичко. Това, което споменах и в началото на нашия разговор е, че климата се променя. Всички видяхме миналата година колко тежки пожари имахме в продължение на седмици, като те бяха предизвикани от няколко обстоятелства – много суха растителност, както и високи температури, както и много силен вятър. Това води до пожари, които се овладяват изключително трудно. Много е важно, когато осъществяваме действия в природата, да сме много внимателни, да не предприемаме действия, с които да предизвикваме тези пожари, същевременно преди да настъпи този опасен сезон, трябва да знаем, че в момента е сезона на валежите и почти всеки ден вали, а това което споменах по-рано за изменението на климата е свързано с такива интензивни валежи, които за кратко време водят до огромни количества вода.
За това е важно преди да предприемат пътувания хората, да погледнат прогнозата за времето и да се подготвят.
Това е по отношения на този пролетен сезон, който е свързан с наводнения. А за лятото – сезонът на пожарите, хората трябва да внимават с почистването на имотите си, приготвянето на зимнина навън дори, да не си хвърлят цигарите сред природата.
За съжаление над 95% от пожарите са предизвикани от човешка дейност, те не са умишлено предизвикани, просто се подценяват тези фактори – висока и суха растителност, силен вятър и високи температури.
Кой е той?
Главен комисар Александър Джартов е роден през 1980 г. в Радомир. Завършва Академията на МВР през 2002 г. със специалност „Пожарна и аварийна безопасност“ и степен „магистър“. Кариерата му започва като инструктор в РДВР – Перник, след което заема ръководни позиции в местната и централната структура на пожарната служба. Бил е началник на РСПБЗН – Перник, а впоследствие ръководи ключови дирекции в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, включително „Критична инфраструктура, превенция и контрол“ и „Държавен контрол и превантивна дейност“. От 28 ноември 2022 г. е директор на ГДПБЗН, а през 2023 г. получава званието „главен комисар“. Отличаван е с най-високите почетни знаци и отличия на МВР за професионализъм и заслуги в системата.