В тори случай на маймунска шарка е потвърден в столицата. Сред децата се наблюдава ръст на варицела и скарлатина и бум на коксаки вирус сред най-малките. Епидемиологичните предизвикателства през зимата са разнообразни, но за сметка на това победими.
„Маймунската шарка безспорно е най-екзотичното заболяване. За втори път е обявена извънредна ситуация в глобален мащаб след 2022 г. Преди няколко дни имаше среща на Комитета за извънредни ситуации към СЗО, по време на която беше преценено, че все още има основание извънредната ситуация да бъде продължена. Повече от 100 000 случая от началото на 2022 г. в 122 държави, от които в 115 никога преди това не е имало инфекции с този вирус”, коментира вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова в студиото на предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS.
По нейни думи маймунската се предава при много близък контакт. „Все още има доста поколения, които са защитени от ваксината срещу едра шарка, която спря да бъде прилагана през 1980 г.
„В голяма част от случаите протичането на заболяването е леко. Никой не иска да има обриви, които са сърбящи и болящи, но хоспитализация се прилага основно, когато е с цел изолация”, посочи още проф. Александрова.
Според нея симптомите на маймунската шарка се припокриват с много други грипоподобни заболявания – болки в мускулите, ставите, гърба, както и обрив.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!