Н а руския пазар не е нужно да се рекламира нещо, което и без това носим в гените си. Българският бизнес трябва само да се запознае с възможностите за работа в Русия и да има информация за пазарните ниши.
Това заяви в интервю за БГНЕС Владимир Падалко, вицепрезидент на Търговско-промишлената палата на Руската Федерация.
Шефът на „Лукойл” срещна Борисов, бензинът поевтинява
Германия с план "Маршал" за Балканите
Kъм днешна дата Русия се намира на 3-4 място сред търговските партньори на България. Нашият потенциал е огромен. Дори и с оглед на контрасанкциите, въведени от Русия спрямо някои стоки, имаме големи възможности за съвместна работа. Това, което трябва да се направи, е единствено да се подкрепи желанието на бизнеса с правителствени гаранции, че властите няма да му обърнат гръб, посочи Падалко.
В момента се решава въпросът за пускането в експлоатация на съвместен завод за сглобяване на трактори в България, намиращ се на около 50 км от София. Това е голямо предприятие. И руската, и българската страна в някаква степен рискуват, защото ще вложат пари. Руснаците ще доставят комплектните части, ще ги сертифицират според българското законодателство, а с излизането на европейския пазар ще са необходими още повече пари. Независимо от всичко, което се говори, че тракторите са примитивни машини, това днес не е така – става дума за високотехнологичен продукт.
Към съвременния трактор трябва да се отнасяме като към космически кораб, подчерта Падалко.
Друга руска компания води преговори за производство на трисалови ремаркета, които могат да издържат всякакво натоварване.
Фирмите, които искат да произвеждат, се нуждаят от подкрепа. Те се нуждаят на първо място от това държавата да не променя правилата на играта. На второ, държавата да дава възможност и да осигурява дори и минимален пазар за продажба на съответната продукция. Държавата трябва да има някаква отговорност за пазара, където ще се продава съответната продукция.
На трето място е финансирането. Но финансиране, което да не е обременително за бизнеса. Не може държавата да разполага с пари и да кредитира бизнеса при високи лихви. Това не е правилно. По тази причина бихме желали достъпът до кредити да бъде разумен, за да може и бизнесът да знае как да връща тези заеми. Ако тези три неща се осъществят, тогава ще има резултати.
В Русия в момента имаме 6 милиона юридически лица, т.е. 6 милиона предприемачи. С внос-износ се занимават много малък брой – 12 000 устойчиви, добри и сериозни, които работят всеки ден.
Разполагаме с достатъчно голям брой инструменти, с помощта на които може да се излезе на руския пазар, включително и Българо-руската търговско-промишлена палата. Имаме много инструменти, а предприемачите не знаят как да се възползват от тях.
В момента стоките, които България традиционно произвежда, имат достъп до руския пазар. Само трябва да ги знаеш, трябва да работиш в този сектор и задължително да се опираш на партньорите в Русия. Ако някой ви каже, че ще дойде сам в Русия и ще работи там, това не е истина. Също както и руснак не може да дойде в България и да работи сам тук, защото е достатъчно успял или богат. Без стратегически партньор бизнесът няма да се получи, посочи Падалко.
Първото условие е да разполагаш с информация. Второто – със стратегически партньор. Третото – е иновацията. Не трябва да стъпваш на пазара на друга страна, ако нямаш продукт, в който да има нещо специфично.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!