Московският вестник "Независимая газета" цитира Михаил Крутихин от консултантската компания RusEnergy, който определя българската позиция като "много силна".
"От една страна те отговарят на политиката на ЕС, който иска да се освободи от монопола на "Газпром" и Москва. а от друга - не е изключено по такъв начин София да се опитва да постигне преимущества при преговорите.
Предишното правителство отстъпваше на руските искания, но новите управляващи съвсем основателно могат да поискат преразглеждане на неизгодните според тях положения. Не изключвам и възможността в крайна сметка те съвсем да се откажат от руските проекти, поне в тази тяхна част, която засяга газо- и петролопроводите", заявява Крутихин.
Влиятелният експерт е убеден, че
с проектите си "Газпром" се е впуснал в авантюра,
която от самото начало е изглеждала нагла, а пък и не е икономически обоснована.
"Проектът "Бургас-Александруполис" трябваше да разтовари Босфора, но днес проливите са свободни и компаниите, които пренасят петрол, едва ли ще се интересуват от петролопровода. В момента той е безсмислен", твърди руският експерт.
"Южен поток" трябва да намали зависимостта от Украйна, но цената за изграждането му - над 20 млрд. евро - е толкова висока, че много по-просто би било да се постигне договорка с украинските власти за транзит, гарантиран от европейски наблюдатели", казва Крутихин.
Според експерта "Газпром" се опитва да установи свой контрол навсякъде, върху всички мрежи за изпращане на газ в Европа, но това явно не допада на властите в транзитните държави и рано или късно руският концерн ще трябва да се откаже.
"А по принцип може да се строи газопровод и като се заобиколи България: през турски териториални води и Румъния. Но тогава двойно ще поскъпне подводната част - от сегашните 5 млрд. - на 10 млрд. евро. И освен това не е ясно каква ще бъде подзицията на официален Букурещ, който също е лоялен към ЕС. Още повече, че "Южен поток" е пряк конкурент на европейския проект "Набуко", казва руският експерт.
Същата гледна точка има и анализаторът от ИФК «Метропол» Александър Назаров, който направо определя
проектите "Южен поток" и "Бургас-Александруполис" за излишни.
"Има действащи тръбопроводи, чиито мощности с влизането в експлоатация на "Северен поток" и БТС-2 са предостатъчни. А "Южен поток" е толкова необоснован икономически, че всичките изявления на властите за неговото строителство са просто удивителни. Българите няма да загубят нищо, доколкото няма да похарчат нищо, тъй че аз съм напълно солидарен с тяхната позиция", казва Назаров.
В същото време директорът на отдела за Due Diligence в компанията "2К Аудит -- делови консултации" Александр Щок се надява, че Москва ще успее да урегулира ситуацията.
"Такива изявления станаха доста чести. Например, при смяната в ръководството на Сърбия новите власти също говореха за възможността за преразглеждане на контрактите в руските компании, но впоследствие споразуменията със сръбската страна бяха реализирани при предишните условия", казва Щок.
Според него не е изключено ситуацията с България да се реши по подобен начин, доколкото София засега официално не е обявила, че излиза от съвместните проекти с Русия.
"Ако това стане, България ще загуби доходите от транзита през своя територия на петрол и газ. Освен това страната ще остане без АЕЦ, която й е необходима. Да се получи кредит от почти 4 млрд. евро в днешната ситуация няма да е никак лесно. А не трябва да се забравя и за работните места, които България може да получи, ако проектите се реализират", казва Щок.
Към мненията на специалистите московският вестник добавя редакционен коментар, в който се посочва, че "отказът на София от всички руски проекти може да струва на Москва милиарди долари".
"Независимая газета" цитира интервю за лондонския "Файненшъл таймс" на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков, когото няколко пъти в текста нарича "чиновник".
"С гръмки изказвания на чиновници София заплашва да преразгледа или напълно да замрази изпълнението на съвместни големи енергийни проекти с Русия - строителството на газопровода "Южен поток", петролопровода "Бургас-Александруполис" и АЕЦ "Белене", пише вестникът.
И продължава: "Ако заплахите бъдат изпълнени, това сериозно ще засегне стратегическите планове на Русия за намаляване на транзитната зависимост от Украйна и Беларус при износа на енергийни суровини и за получаване на пряк достъп до европейския енергиен пазар."
Представител на "Атомстройекспорт" отказал да отговори на въпрос на "Независимая газета" за евентуални санкции срещу България, ако тя замрази или се откаже от строителството на АЕЦ "Белене".
Руските власти засега не коментират възможния официален отказ на София
от изпълнението на енергийни проекти, които според московския вестник са важни не само за Русия и България, но и за цяла Европа.
И Гърция изрази безпокойство след поредица от изказвания на български чиновници за необходимостта от преразглеждане на стратегическите енергийни проекти, продължава с редакционната си позиция "Независимая газета".
За да не допусне парализиране на важни за Русия проекти, Москва ще бъде принудена да направи сериозни отстъпки и допълнителни разходи, чиито размер все още не е известен и ще зависи от степента на упорството на София, тревожи се вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!