В 9.35 часа в петък сутрин Руската църква в София отново отвори врати. Храмът беше затворен, след като държавата ни отзова трима свещеници за нарушение на дипломатическите правила.
Молебен за здраве и благоденствие отслужи новият предстоятел на църквата, назначен от руския патриарх заедно с тримата български свещеници, назначени от патриарх Неофит да служат в храма.
Отварят Руската църква в София в петък
На отварянето на храма присъстваха посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова, Румен Петков, председател на партия АБВ, Свежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти.
Митрофанова за Руската църкава: Имаме всички документи от самото начало на създаването ѝ
Пред журналисти посланик Митрофанова изрази своята радост и удовлетворение от възстановяването на дейността на храма и каза, че днес е празник. Тя определи затварянето на руската църква като политически акт, при който "някой трябваше да покаже нещо някому".
По отношение на собствеността на църквата Митрофанова каза, че са налични всички документи, има всички юридически основания, според които не може да има никакво съмнение, че тя принадлежи на руското посолство.
Посланикът на Русия у нас посочи, че днес в църквата се е помолила за здраве и за мир.
Русия изпраща нов предстоятел в Руската църква
На 21 септември българските власти изгониха от страната ни предстоятеля на Руската православна църква в София архимандрит Васиан /Змеев/. На следващия ден храмът беше затворен.
Патриарх Неофит назначи свещеници от София, които да поемат обгрижването на храма. Но, това не стана, защото няма кой да отвори Руската църква. Прокуратурата разпореди на ДАНС да провери собствеността и правото на ползване на храма.
На 1 ноември регионалният министър Андрей Цеков заяви, че в министерството е получено писмо от прокуратурата, която е направила изследване на фактите и обстоятелствата свързани със собствеността на Руската църква. МРРБ са били сезирани да проведат процедура по възстановяване на собствеността.
Покрай шпионския скандал се породи и спор - чия е собствеността на имота. На 26 септември нотариусът Иван Дахтеров и Агенцията по вписванията заявиха, че руското посолство има нотариален акт за църквата.
Ден по-късно от Държавния архив откриха документа за дарението на земята на църквата и крепостния акт. А прокуратурата започна проверка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!