П рактика на разузнаването е да създава легенда за своите т.нар. нелегали. Изпраща се агент в чужда страна. Той няма дипломатически имунитет. Създава си име, професия и започва да работи. Може да е с български документи, може да се от трета страна. Може да е български гражданин, може и да не е. Това обясни пред NOVA бившият шеф на ДАНС Владимир Писанчев по повод шпионския скандал с руски дипломати у нас.
Изгонен дипломат внедрявал руски шпиони в България
Трима руснаци са обвинени за опита за убийство на Гебрев
Eдиният от двамата изгонени от България руски дипломати се е интересувал от слабости в българската система за гражданска регистрация. Там той е търсил данни за починали българи в активна възраст или такива, които постоянно живеят в чужбина. След това изготвял фалшиви самоличности на руски разузнавачи, които внедрявал в България.
Изгонен дипломат внедрявал руски шпиони в България
Официалната позиция на Русия е, че обвиненията срещу нейните представители са "провокация".
"Нелегалът работи по съответна посока в зависимост от задачите, които са му поставени. Създава контакти или подготвя средата за други хора, които ще продължат след него. Нелегалите могат да почнат от нула и да се опитат да стигнат до последно ниво. Могат да опитат да се интегрират на определено ниво и да започнат от там. Има нелегали, които са стигали до много високо ниво – заместници, работещи в министерства. У нас няма информация за това", каза Писанчев.
Той заяви, че няма информация за това какво знаят обвинените дипломати.
"Принципът на контраразузнаването не е веднага да ликвидираш човека, който работи срещу държавата. Въпросът е той да бъде неутрализиран или да му бъде дадена информация, която е в наш интерес. Тоест ние да дадем дезинформация. Това е една интелектуална игра и изисква висок професионализъм и майсторство", смята Писанчев.
Русия за шпионския скандал: Недружелюбно
"Първо не знаем дали изобщо сме регистрирали нелегали. Ако има, никой няма да го коментира. Просто работата си продължава”, добави той.
Според него дипломатът, който събирал данни за енергетиката и енергийната сигурност на България и ги пращал в руска разузнавателна централа, е наблюдаван поне една година.
Двама руски дипломати у нас обвинени за изнасяне на държавни тайни
"Вероятно става въпрос за случаи от последните 6 месеца. Екстрадицията на тези дипломати, Скрипал, отравянето на Гебрев са три отделни случая. Не могат да се разглеждат под един похлупак. За първи път от 1989 година имаме досъдебно дело за шпионаж. Това означава, че се минава на съвсем друго ниво на работа на прокуратурата и на службите. До този момент се работи с оперативни данни. Ние сме реагирали, гонили сме дипломати. Но когато има досъдебно производство, ние събираме доказателства, които трябва да издържат в съда. Самото разследване изисква правна обосновка на доказателствата. Преди се бягаше от шпионски съдебни процеси и от такъв тип разследване", разкри Писанчев.
В петък висш представител на българското Външно министерство връчи на руския посланик Анатолий Макаров нота за изгонване на един от общо осемте първи секретари на мисията на Москва, както и на служител в Търговското представителство на посолството.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!