В тората линия на газопровода "Турски поток" ще мине през територията на България, а не на Гърция, заяви руският министър на енергетиката Александър Новак пред журналисти в Анталия, цитиран от ТАСС. Новак участва в заседание на руско-турската междуправителствена комисия.
"Втората линия на "Турски поток" ще мине през България, Сърбия, Унгария. През България направо", каза той в отговор на въпрос за втората линия на газопровода.
Неговото министерство допуска възможността за допълнително увеличение на пропускателната способност на "Турски поток" в случай на търсене на руски газ. Така Новак отговори на въпрос може ли ситуацията със "Северен поток 2" да се отрази на "Турски поток" в план на увеличение на обема на транзитирания газ. "Готови сме да снабдяваме с газ в нужния обем в рамките на конкуренцията", добави той.
През февруари енергийният министър Теменужка Петкова заяви, че България ще строи отклонение от газопровода „Турски поток“, което да доведе руски газ до хъб „Балкан“. В интервю за БНР тя уточни, че процедурата е в съответствие с европейските правила и че стремежът е да се запази ключовото място на България на газовата карта в Европа.
Първоначално се очакваше от 1 януари 2020 г. Русия да спре транзита на газ през Украйна и България да получава руски газ през Турция. Според "Дойче веле" обаче този срок едва ли ще бъде спазен, тъй като инфрструктурата не е изградена.
Днес Александър Новак съобщи, че Русия е предложила на Украйна да удължи за една година настоящия договор за транзит на газ, който изтича на 31 декември 2019 г,. "Ще изчакаме започването на тристранни консултации, когато бъде избрано ново правителство (в Украйна) и да се появят контрагенти. Като цяло искаме Украйна да купува газ директно. Предложихме на нашите колеги да удължат съществуващия договор за една година при съществуващите условия", заяви Новак, отговаряйки на въпрос за евентуалното удължаване на настоящия договор за транзит.
Агенция Reuters съобщи в петък, че Русия възнамерява да сключи краткосрочно споразумение с Украйна за транзита на газ за Европа след изтичането на настоящия договор между „Нафтогаз“ (Украйна) и „Газпром“ (Русия). Според вестника, Украйна се надява на дългосрочна сделка за 10 години, но това не е рентабилно за Русия, която ще уреди едногодишна сделка, така че да може да увеличи капацитета си и да пусне газопроводите "Северен поток-2" и "Турски поток".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!