Б ългария поиска да смени кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН с тази на Кристалина Георгиева, но това води със себе си редица недоразумения.
Русия поиска разяснение от България за писмото, с което страната ни номинира еврокомисаря Георгиева, съобщи електронното издание UN Report, цитирано от NOVA. Поискано е пояснение на използвания израз „единственият кандидат на България“.
Вижте всички мъже, оглавявали ООН, в нашата галерия.
На практика
Русия временно е спряла разпространението на писмото с номинацията, а това означава, че Кристалина Георгиева не може да бъде изслушана
от ООН. „Каквито и пояснение да са нужни, страната ни вече ги е направила“, увериха от МВнР.
#BREAKING: @RussiaUN placed hold on joint PGA/PSC ltr on @KGeorgieva nomination pending clarification fr #Bulgaria on wording. #UNSC #NextSG
— UN Report (@UN_Report) September 29, 2016
Подобни разяснения са поискани и от други държави-членки на ООН. UN Report твърди, че и Венецуела и Уругвай също имат неясноти, свързани с номинацията на Кристалина Георгиева.
На официалната интернет страница на ООН, на която са представени всички кандидати за поста на генералния секретар на организацията, името на Кристалина Георгиева все още липсва.
Междувременно новозеландският дипломат Джерард ван Бохемен, председателстващ Съвета за сигурност на ООН през септември заяви, че
Бокова остава кандидат, въпреки решението на българското правителство.
Според него възникналата ситуация е обсъдена на закрито заседание на Съвета за сигурност. „Хората искаха да знаят дали България ще има един, или двама кандидати. Оказва се, че има един кандидат, официално подкрепен от българското правителство, и още един, който остава в надпреварата“, каза Ван Бохемен, добавяйки, че нито един от от членовете на Съвета за сигурност не възразява срещу това, след като са получили необходимите разяснения.
Така Ирина Бокова продължава да участва в избора на генералния секретар на ООН в лично качество. Както обясни председателстващият Съвета за сигурност, такава ситуация е допустима.
„Аз не съм експерт в тази област, но юридическата консултация, която получихме, беше, че след като страната е издигнала един кандидат, той сам решава дали да продължи да участва в състезанието. Това означава, че страната не може да го отзове, ако той сам не пожелае“, отбеляза дипломатът.
Междувременно стана ясно, че
Общото събрание на ООН ще изслуша новия български кандидат Кристалина Георгиева в понеделник.
Това съобщи председателят на 71-вата годишна сесия на Общото събрание Питър Томсън, цитиран от китайската информационна агенция Синхуа. Томсън уточни, че изслушването на 3 октомври ще започне в 20 часа българско време. Новият български кандидат за генерален секретар на ООН ще бъде третиран на равни начала с останалите претенденти, подчерта той.
По-късно днес
премиерът на Унгария Виктор Орбан е изпратил писмо до българския си колега Бойко Борисов, в което изразява подкрепата си за Кристалина Георгиева.
Той допълва, че в историята на ООН не е избиран ръководител на организацията единствено от Източна Европа. „Тази година имаме историческия шанс да променим това. От друга страна, за постигането на нашата цел очевидно трябва да излъчим най-подготвения за това кандидат“, пише министър-председателят на Унгария.
„Убеден съм, че въз основа на своята квалификация и професионален опит, комисар Георгиева е подходяща за заемането на поста и би спечелила доверието на страните от Съвета за сигурност“, посочва в писмото си Виктор Орбан, съобщават от правителствената пресслужба.
Ирина Бокова: Издигането на втори кандидат означава загуба
Сакскобургготски за смяната на Бокова: Абсурд и резил
С по-добри шансове ли е Кристалина Георгиева да оглави ООН
Евродепутати доволни от решението за Кристалина
Както заяви министърът на външните работи на България Даниел Митов, Бокова трябва да анализира създалата се ситуацията и да направи оценка на своето участие в това състезание.
Самата Бокова обяви намерението си да продължи борбата.
„Благодаря на всички, които ме подкрепят и напълно заангажирана съм да продължа участието си в състезанието за следващ генерален секретар“, написа Бокова в социалната мрежа „Туитър“.
Редица дипломати от страни членки на Съвета за сигурност в четвъртък изразиха критична оценка на шансовете за успех на Георгиева. „Мисля, че твърде е закъсняла. Така смятат много колеги“, каза пред репортери постоянният представител на Украйна в ООН Владимир Елченко. С него е съгласен и постоянният представител на Венецуела Рафаел Рамирес.
Самата Георгиева призна, че няма време, тъй като за седмица трябва да направи това, за което опонентите ѝ са имали една година. По думите ѝ от досегашните генерални секретари на ООН тя най-много се възхищава на Кофи Анан, който също е влязъл в битката много късно.
В сряда Георгиева коментира номинацията си пред медиите. „За мен е огромна чест да бъда номинирана от българското правителство за Генерален секретар на Организацията на обединените нации. Приемам номинацията с пълното съзнание колко отговорна е тази позиция. И колко важна е тя за това светът да бъде по-сигурен, по-силен, по-справедлив и по-богат за настоящите и бъдещи поколения“, заяви тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!