М инистерският съвет (МС) прие решение за определяне на представители на държавата в Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Избраните членове на Надзорния съвет са Явор Пенчев, Иванка Динева, Кирил Ананиев и Румен Спецов.
МС определи Явор Славянов Пенчев за председател на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса считано от 23 февруари 2025 г.
Министерският съвет прие решение за определяне на представители на държавата в Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), считано от 23 февруари 2025 г.
Новите членове на Надзорния съвет са: Явор Пенчев, Иванка Динева, Кирил Ананиев и Румен Спецов.
Със същото решение Министерският съвет определи Явор Пенчев за председател на Надзорния съвет на НЗОК.
Явор Пенчев
Министерският съвет е взел решение, с което освобождава Петко Стефановски като представител на държавата в Надзорния съвет на НЗОК и определя за тази позиция зам. -министъра на здравеопазването Явор Пенчев, съобщиха от пресцентъра на правителството. Със същото решение Пенчев е определен за председател на Надзорния съвет на Касата.
Явор Пенчев е заемал длъжността заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството от декември 2021 г. до юни 2022 г. Той има над 15 години опит като адвокат, като се е специализирал в търговското, облигационното и административното право. Завършил е юридическо образование в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават още от пресцентъра на Министерски съвет.
Иванка Динева
Иванка Динева също е избрана за член на Надзорния съвет на НЗОК.
През септември 2023 година Иванка Динева поема поста изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, който до този момент бе оглавяван от проф. Росен Коларов.
Иванка Динева работи в системата на здравеопазването от 2002 г. Започва като младши експерт „икономист“ в районен офис към РЗОК – София столична и достига до длъжността главен експерт. От 2008 до 2012 г. е заемала последователно няколко длъжности в Централно управление на НЗОК – главен юрисконсулт, и.д. Началник на самостоятелен отдел „Правен“ и Директор на дирекция „Правна“.
От 2012 г. до началото на 2017 г. работи като консултант в частния сектор, адвокат към Софийска адвокатска колегия, Съветник на министъра на здравеопазването и подуправител на НЗОК в периода октомври 2015 -февруари 2017 г.
От май 2017 г. до декември 2020 г., Динева е съветник на заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика, а от декември 2020 г. до септември 2022 г., директор на Столичната здравна каса.
През август миналата година директорът на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ Иванка Динева заяви пред медиите, че е заплашвана от собственик на болница. Пред журналист тя каза, че е бил заплашван още един човек от екипа ѝ. Заплахата е от собственика и управител на болница, която е санкционирана с над 90 хил. лв. Динева и колегата ѝ са подали сигнал до Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ заради заплахата.
Кирил Ананиев
Кирил Миланов Ананиев е български финансист, който е заемал поста заместник-министър на финансите в правителствата на Иван Костов, Симеон Сакскобургготски, Сергей Станишев, Бойко Борисов и служебното правителство на Георги Близнашки. От януари до май 2017 година е бил служебен министър на финансите в кабинета на проф. Огнян Герджиков. От ноември 2017 г. до юли 2020 г. заема длъжността министър на здравеопазването в третия кабинет на Бойко Борисов. Министър на финансите е бил и от юли 2020 г. до 12 май 2021 г.
Кирил Ананиев е роден на 2 юли 1955 г. в София. Завършва специалност „Финанси и кредит“ във Висшия икономически институт „Карл Маркс“, София. Специализира в УНСС и в Съединените американски щати.
През 1980 г. постъпва на работа в Министерство на финансите, където започва като специалист в дирекция „Финанси и нормативи на социално-културната сфера“. След това последователно заема длъжности като главен експерт в същата дирекция, главен специалист в дирекция „Финанси на извънпроизводствената дейност“ и началник-отдел на Главно управление „Държавни разходи“. От 1996 до 1998 г. работи като завеждащ „Финансово-административната служба“ в постоянно представителство на Република България към ООН и други международни организации в Женева.
Кирил Ананиев е изпълнявал длъжностите:
- Член на Съвета на директорите на „Нефтохим“ (юли 1998 – декември 1999)
- Член на Надзорния съвет на „Банка ДСК“ ЕАД (от септември 2001)
- Член на УС на Националната здравноосигурителна каса (1999 – 2002), след което председател на УС на НЗОК (2002 – 2005)
- Член на Надзорния Съвет на „Булгартабак холдинг“ (до 22 декември 2005)
- Член на съвета на директорите на „Булгаргаз“ (от 4 ноември 2005)
- Член на Надзорния съвет на Българската банка за развитие (до септември 2009)
Румен Спецов
Румен Спецов е български културист, треньор по фитнес и участник в риалити шоуто на БНТ за фитнес „Супер промяна“. Той е подпомагал подготовката на състезатели в различни категории за турнири в България и чужбина. От май 2021 г. до август 2022 г. и от юни 2023 г. е изпълнителен директор на НАП.
През периода 2009 – 2015 г. Румен Спецов работи в Централното управление на Националната агенция за приходите (НАП), а от 2001 до 2006 г. е част от Териториалната дирекция на НАП – Добрич.
През май 2021 г. е назначен за изпълнителен директор на НАП от служебния министър на финансите Асен Василев. През август 2022 г. е освободен от длъжността от първото правителство на Гълъб Донев. През юни 2023 г. отново е назначен за изпълнителен директор на НАП от министъра на финансите Асен Василев в правителството на Николай Денков.
Какво е НЗОК?
Националната здравноосигурителна каса е юридическо лице, което се състои от Централно управление - със седалище в София, и районни структури във всеки от 28-те областни центрове на България.
Основна цел на НЗОК е да осигурява и гарантира свободен и равнопоставен достъп на осигурените лица до медицинска помощ - чрез определен по вид, обхват и обем пакет от здравни дейности, както и свободен избор на изпълнител, сключил договор с районна здравноосигурителна каса.
С дейността си Националната здравноосигурителна каса цели подобряване на качеството на живота на българските граждани чрез регулиране и повишаване на социалната, здравната и икономическата ефективност на разходите за здравеопазване; подобряване на качеството на предоставените услуги и на равнопоставеността при тяхното използване; въвеждане на механизми за достойно заплащане на медицинските специалисти, както и положителна промяна в отношенията между лекар и пациент.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!