П резидентът Румен Радев връчи днес Почетния знак на държавния глава на Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за 70-годишнината от създаването на специалността "Журналистика". Отличието беше получено от декана на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова на академичното тържество за 70 години на специалността "Журналистика" в аулата на Софийския университет, пише БТА.
През академичната 2022/2023 година Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" чества 70-годишнината от създаването на специалността "Журналистика", с което се поставя началото на висшето академично образование по журналистика в България.
В словото си президентът благодари на декана на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова, че може да сподели заедно с ФКМЖ честването на 70-годишнината от основаването на специалността "Журналистика".
"Свикнали сме да се говори, че журналистиката не е професия, а мисия. За българската журналистика тази мисия води началото си от годините на Възраждането, когато именно вестникарите станаха изразители на националния идеал, проправиха пътя към нова България, а печатните издания бяха нашите институции преди да възкръсне държавата. От тези възрожденски времена до днес медиите претърпяха редица политически, икономически, технологични трансформации, но неизменен остава фактът, че никоя епоха не е комфортна за журналистите, посветени на истината, а властта винаги се стреми да ограничи гласа им. Затова и днес мисионерската ви роля е все така необходима и важна в защита на обществения интерес и в противовес на апатията и лъжата", каза в словото си президентът Румен Радев.
Държавният глава се обърна с думи на признателност към ръководството и преподавателите във ФЖМК, защото запазвайки богатите традиции на този факултет, съумяват да ги надградят с най-съвременни форми и методи на обучение, както и защото провокират у студентите критично мислене и много важно - сензитивност, чувствителност към проблемите на обществото.
Служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов каза, че освен с промяната на технологиите, образованието по журналистика се е развивало и продължава да се развива в много динамична социална среда.
„В новата плуралистична среда българските журналисти, а и завършилите в специалностите по комуникации, получиха много възможности, но и се сблъскаха с новите предизвикателства. През всички тези години обаче от университетската скамейка на специалността излязоха няколко поколения водещи български журналисти, с огромно влияние върху културата и с огромен принос за развитието на гражданското общество в България“, подчерта министър Пенов.
Проф. д-р Веселина Вълканова - декан на Факултета по журналистика и масова комуникация, от своя страна каза: "Журналистът е наеман, уволняван, унижаван, назначаван, редактиран, поучаван, порицаван", каза в словото си деканът на ФЖМК, но подчерта, че в днешния сложен свят журналистиката остава с призванието да служи на обществото и да поставя най-високите изисквания пред политиците, че служат и са отговорни за основните човешки права. Задълженията на професията, обществените очаквания, претенциите, имплицитните морални задачи на журналистиката надхвърлят тези на другите професии и въпреки всички предубеждения, че мисията на независимата журналистика е невъзможна, има репортери и репортажи, има новини и новинари, има коментатори и коментари."
В препълнената аула на СУ присъстваха генералният директор и заместник-генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) - Кирил Вълчев и Евгения Друмева, Петко Азманов - главен редактор на Дирекция "Международна информация" в БТА, генералният директор на Българското национално радио Милен Митев, представители на медии, сред които и много телевизионни журналисти, преподаватели и студенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!