45

С итуацията в страната може да се промени само когато политическите партии осъзнаят, че трябва да има диалог, компромис и общ поглед, насочен към бъдещето на България, а не към тяснопартийните политически интереси. Сега е време за коалиция и партиите са длъжни при третия опит да сформират редовно правителство.

Това заяви днес държавният глава Румен Радев пред журналисти в Кърджали. Президентът е на посещение в града по покана на областния управител на област Кърджали Даниел Делчев.

Държавният глава посочи, че ако новата политическа формация на бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев успее да изиграе ролята на компромиса и диалога, ще се стигне до успех.

"Виждаме, че в продължение на два парламента ние имаме една стагнация и безизходна ситуация, която се повтаря", коментира Румен Радев. По думите на държавния глава, след предстоящите трети избори в рамките на една година, партиите са длъжни да разберат, че в една парламентарна република промяната може да се случи само с нов начин на мислене и осъзнаване на отговорността пред българския народ. "Надявам се една нова политическа формация да донесе раздвижване", каза той.

Във връзка с организацията и провеждането на изборите през ноември президентът посочи, че очаква те да са също толкова честни, колкото и предишните и призова отговорните институции да предприемат всички необходими мерки, за да предотвратят манипулации на вота.

"Все още имаме купуване на гласове – това е позорно явление. Не може страна-член на ЕС да допуска да се купуват гласове и да се изкривява вотът на гражданите", допълни Румен Радев.

В отговор на въпрос държавният глава заяви, че приема регистрацията на БСП за участие в президентските избори като индикация за подкрепа.

"Неведнъж съм казвал, че не се меся в кухнята на нито една партия. БСП са партия са ясни традиции, с ясен устав и процедури. Те следват своите уставни процедури", заяви Румен Радев.

Помолен да коментира дали оттегленото доверие на ДПС ще се отрази негативно на кампанията му за президентските избори, Румен Радев заяви, че Българската конституция не дели гражданите на етнически и религиозен признак и никоя партия няма правото да си присвоява гласа на хората, да ги разделя и да говори от тяхно име.

"Всеки гражданин в нашата страна е свободен да изразява своето мнение и да дава гласа си по време на избори", допълни държавният глава.

По думите на президента, е закъсняло предложението за отстраняване от длъжност на председателя на Държавна агенция "Технически операции" предвид скандалите с подслушвания през последната година. Румен Радев допълни, че предстои да се запознае с мотивите на правителството, с които то предлага да се издаде указ за прекратяване на правомощията на досегашния председател на агенцията.

В отговор на въпрос за обявеното днес решение на КПКОНПИ по отношение на члена на СЕМ Соня Момчилова, президентът призова да се прави разлика между назначаване и влизане в изпълнение на задълженията.

"Когато Соня Момчилова е влязла в изпълнение на задълженията си като член на СЕМ, не е имала никакви обвързаности", напомни държавният глава. 

КПКОНПИ със сигнал до Румен Радев за назначаването на Соня Момчилова за член на СЕМ

По-рано през деня президентът Румен Радев проведе среща с областния управител на Кърджали Даниел Делчев. В рамките на разговора бяха обсъдени перспективите за развитие на региона, възможностите за стимулиране на  инвестициите и увеличаването на работните места. Двамата поднесоха цветя на паметника на Апостола на свободата в центъра на града.

Държавният глава посети Регионалния исторически музей на Кърджали, където разговаря с граждани и връчи дипломи на световните шампиони от ученическата надпревара по волейбол.

 

Радев: Борисов нека първо да спечели изборите

"Галъп": При избори днес - "Продължаваме промяната" са втори, ГЕРБ-СДС - първи

Коментари 45
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

45 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 38 минути

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

Свят Преди 1 час

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Любопитно Преди 2 часа

Четиридесетте слона се отличават не само със странното си име, а и с факта, че бандата се състои изцяло от жени

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 4 часа

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Любопитно Преди 5 часа

Шоуменът пред Мон Дьо в подкаста „Храмът на историите”

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

България Преди 5 часа

Те се установяват от записите от камерите на мястото, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 6 часа

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Свят Преди 6 часа

Повредени са десет жилищни блока, 21 еднофамилни къщи и няколко промишлени сгради в град Костантиновка

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 7 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 8 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

,

Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?

Любопитно Преди 8 часа

Все повече жени спират хормоналната контрацепция заради психични странични ефекти

Германия гласува за парламент

Германия гласува за парламент

Свят Преди 8 часа

За депутатски места се борят общо 29 партии

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 8 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 8 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 9 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят