О т първата среща на върха на Инициативата "Три морета" преди осем години досега този формат успя да консолидира значителна политическа подкрепа с основна цел – социалното и икономическо развитие на страните от Централна и Източна Европа чрез наваксване на изоставането в свързаността - енергийна, транспортна и дигитална", заяви президентът на Република България Румен Радев при пристигането си за участие на срещата на върха в рамките на деветото издание на Инициативата "Три морета" в Двореца на великите херцози в литовската столица Вилнюс.
"Далновидността на тази идея пролича особено силно през последните години, когато ни връхлетяха кризи от всякакъв характер – COVID-19, енергийна, войната в Украйна. И тези кризи доведоха до едно драматично прекъсване на доставките. Тяхното преодоляване изисква именно свързаност между нашите страни", продължи държавният глава.
Президентът Радев е на работно посещение във Вилнюс
"Също така един от основните проблеми и предизвикателства пред Инициативата се явява липсата на достатъчно средства в инвестиционния фонд, които да отговарят на нивото на амбиция за мащабни инфраструктурни проекти. Но на този фон искам да споделя, че България максимално се възползва от Инициативата. Забележете само - преди четири години ние вложихме 20 милиона евро в Инвестиционния фонд, а успяхме да привлечем капитали в транспорта и енергетиката за 200 млн. Така че България успя да свърши една огромна работа за подкрепа именно на нашата свързаност, за развитието на енергетиката и транспорта", каза още президентът.
"Но наред с конкретните практически ползи мога да кажа, че България има съществен принос за развитието на Инициативата. По време на българското председателство на Срещата на върха в София, която аз домакинствах през 2021 г., България предложи една друга важна за бъдещето ос на сътрудничество, а именно сътрудничество в иновациите, науката и научните изследвания. И тази наша идея беше подкрепена силно и постигнахме съгласие за създаване на иновационен фонд на "Три морета". Така че, този фонд прогресира и вече работи успешно заедно с Европейския инвестиционен фонд. По този начин България дава своя принос за развитието на конкурентоспособността и устойчивото развитие на целия регион", обобщи Радев.
Инициативата "Три морета" е политически проект на 13 държави от ЕС, намиращи се между Балтийско, Адриатическо и Черно море, сред които и България. Участват още Литва, чийто президент Гитанас Науседа е домакин на форума днес, Латвия, Естония, Унгария, Полша, Чехия, Словакия, Австрия, Хърватия, Словения, Румъния и Гърция.
Асоциирани членове са Украйна и Молдова. Целта на Инициативата "Три морета" е да насърчи по-бързото развитие и сближаване на региона чрез увеличаване на взаимосвързаността на държавите членки в областта на транспорта, енергетиката и цифровизацията, по-специално по оста Север-Юг, с цел да се подобри сближаване на ЕС и консолидиране на трансатлантическото партньорство между ЕС и САЩ.
Във Вилнюс Радев оцени високо подкрепата на Чехия за пълноправното присъединяване на България към Шенгенското пространство по време на двустранна среща с чешкия си колега Петър Павел.
Държавният глава даде висока оценка и на чешката подкрепа за членството ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), допълват от прессекретариата на президентството.
"Премахването на сухопътния контрол по границите в Шенгенското пространство ще разкрие по-големи икономически възможности в региона, затова разчитаме на последователната подкрепа на Чешката република", заяви Румен Радев, цитиран от президентската пресслужба.
В контекста на планирано посещение у нас на Петър Павел двамата президенти отбелязаха потенциала за задълбочаване на търговските и икономическите отношения между България и Чехия, както и възможностите за сътрудничество в сферата на сигурността.
Президентът разговаря и с помощник държавният секретар на САЩ Джефри Пайът. Те обсъдиха перспективите за развитие на енергетиката в Югоизточна Европа в кулоарите на деветото издание на срещата на върха на Инициативата "Три морета".
Радев и Пайът очертаха перспективите за задълбочаване на всеобхватното енергийно сътрудничество в региона и растящата роля на България в този контекст, поясниха от прессекретариата на президента на България.
По-рано днес пред представителите на медиите във Вилнюс, преди началото на срещата на върха на "Три морета", Пайът заяви, че е от "критична важност" институциите в рамките на Инициативата да помогнат на Украйна да постигне победа и да се подготви за възстановяването си след края на войната. Пайът поздрави специално домакините от Литва за организацията на събитието. Той предвождаше американска делегация във Вилнюс, където освен среща на върха се състоя и бизнес форум.
Вижте повече в нашата галерия:
* Вижте и това видео от архива ни: ИНИЦИАТИВАТА „ТРИ МОРЕТА”: Президентът ще участва на срещата на върха в Рига
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!