Груев коментира, че все пак няма значение къде се намира една служба, а как работи тя. Той напомни за няколкото изменения на ГДБОП през годините и посочи, че се надява разследването на дирекцията да се подобри.
Вливането на ГДБОП в ДАНС вече поражда сериозно напрежение в МВР,
предупреди пред "Хоризонт" бившият министър на вътрешните работи Румен Петков. Появата на две дублиращи полицейски структури може да ни върне в случаи като този в "Белите брези", когато полицаи бяха застреляни от свои колеги заради липса на координация, смята Петков.
Бившият вътрешен министър посочи, че промяната, която беше приета на първо четене, е изненадала и партньорите на България в сектор "Сигурност": Те не са консултирани с тях.
Една такава сериозна трансформация, когато си в общност като НАТО и ЕС, не бива да бъде правена без предварителни разговори, смята Петков. Не че някой ще се бърка във вътрешните ни работи, но ние сме в обща система за сигурност и поне моето впечатление е, дано да е погрешно, че партньорите също са в една или друга степен изненадани, добави той.
Петков смята, че ГДБОП много трудно би работила без "Криминална полиция", която остава в МВР след промените: "Криминална полиция" е на терен всеки ден, "Криминална полиция" е източник на огромен обем информация - за наркотици, за проституция, това са все елементи на организираната престъпност, ако щете за пране на пари. Разделянето на тези служби е, как да кажа, най-малкото предизвиква много въпроси, посочи той. Според Петков за първи път проектозакон се внася, без да е обсъждан в парламентарната група на левицата, а експертите на "Позитано" са неприятно изненадани от това предложение.
"Промените са реакция на обществената ситуация с подслушването.
Трябва да се реши цялостно, интегрално въпросът за системата за сигурност", каза експертът по национална сигурност проф. Димитър Йончев. Той подчерта, че няма цялостно решение в предложения закон за национална сигурност.
Според Йончев от това, че няма цялостно решение, следват и много негативни неща. Така и промяната, която се прави в момента за ДАНС, не се вписва в един общ поглед към системата за национална сигурност, а решава конюнктурен въпрос под натиска на общественото мнение."Аз съм за по-сериозни решения, които обвързват всичките елементи на сигурността в едно цяло", каза проф. Йончев. Според него не трябва да се губи време и трябва да се създадат експертни работни групи, и "да правят, както трябва Закона за националната сигурност и елементите в него". Йончев е категоричен, че този законопроект, който в момента е предложен в парламента, не бива да бъде в този му вид, тъй като е само сбор от лозунги и е много слаб. Той не е приет окончателно и експертът смята, че дори в този му вид да не продължи да се движи напред.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!