„Все още сме на различни позиции по отношение на трите основни въпроса с България – как, кога и по какъв начин да стигнем до взаимно приемливо решение, но фактът, че се срещаме толкова често, е предпоставка за успех. Разбира се и Република България има своите виждания, но виждам волята и на двете страни да се намери решение, което да е приемливо и за двете страни. Вероятно ще има среща на най-високо политическо ниво. Важно е да продължим да говорим открито”, каза на пресконференция министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи, отказвайки да сподели подробности.
По думите му разговорът с българския премиер Кирил Петков в Анталия е бил продължение на този от Мюнхен и такива разговори, интензивната динамика на срещите ще допринесат за намирането на решение в двустранните отношения, „за да не се губи фокус”.
„Жозеп Борел не е в позиция да обещава дата за начало на преговори, каза Османи, защото портфолиото му не е разширяване. Той е върховен представител по външните работи и политиката на сигурност. Все пак мисля, че посланието за неговото пристигане тук като първа дестинация и фактът, че Република Северна Македония постигна 100 процента хармонизация по отношение на външната политика и политиката на сигурност с ЕС, а Борел дойде лично да приветства тази решимост на страната, е показателно. Не сме във фаза да убеждаваме ЕС да е на наша страна, няма дилема за начало на преговорите ни с ЕС в друга държава, освен в България и ние разговаряме с тях. Процесът е двустранен и това, което прави ЕС е да ни насърчава да намерим решение, каза Османи, уточнявайки, че от Скопие Борел се е чул с Кирил Петков.
„Няма разминаване между експертите, мен и премиера по преговорите с България. И днес ни предстои координационна среща. В унисон сме, работим в рамките на резолюцията на нашия парламент, в такава атмосфера се работи по-лесно”, каза Османи в отговор на въпрос дали има разминавания в позицията му и тази на експертите от министерството на външните работи в Република Северна Македония, както и разминавания в позицията на София по повод публикуван от председателя на „Възраждане” документ, за който се твърди, че е протокол от среща на българския външен министър Теодора Генчовска и еврокомисаря по разширяването Оливер Вархей.
„Нямам впечатления и за различни виждания в България по отношение на Република Северна Македония. Разговаряме за динамиката - как, кога и по какъв начин да стигнем до решение на отворените въпроси”, каза Османи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!