Т ози прекрасен боен самолет е символ на стратегическото партньорство, което имаме със САЩ, каза министър-председателят Росен Желязков по време на официалната церемония по посрещането на първия български изтребител F-16 Block 70 в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево.
„За мен е изключителна чест да присъствам на днешното събитие,
на което този самолет става част от Военновъздушните сили, от въздушното ни пространство, от националния ни суверенитет. Но отвъд тази материална придобивка, този ден символизира нещо повече. Това е идеологическа промяна, която започна през 2019 г.“, каза още премиерът Желязков.
Първият български F-16 Block 70 пристигна на 2 април в Трета авиобаза в Граф Игнатиево. Самолетът, доставен за българските Военновъздушни сили (ВВС) от „Локхийд Мартин“, е учебно-боен (двуместен) самолет. Експлоатацията му ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България. Той напусна производствената база на 31 март.
Пребазирането му в България беше осъществено на два етапа
– с полет от Грийнвил, Южна Каролина, над Атлантическия океан до Испания, в група с два самолета за Военновъздушните сили на Словакия, и с полет от Испания до България.
Експлоатацията на самолета ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България. За обучението на българския инженерно-технически състав в САЩ ще продължи да се използва F-16 Block 70 (едноместен) с борден номер 311.
Този самолет и останалите шест F-16 Block 70, които „Локхийд Мартин“ произвежда за българските ВВС по първия договор, ще бъдат пребазирани поетапно
в нашата страна до края на 2025 г., съобщиха от Министерството на отбраната. Военновъздушните ни сили ще разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато в страната ще бъдат доставени още осем самолета по втория договор с „Локхийд Мартин“.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви: „С идването на F-16 отбелязваме началото на процеса на технологично превъоръжаване на Военновъздушните сили. Този самолет е първата крачка в посока на дългоочакваната промяна“.
„Тази година ще е особено силна за отбраната, защото освен новите самолети започват да пристигат и новите бронирани машини „Страйкър“ за Сухопътните войски. Пуснахме на вода и втория от новите патрулни кораби за нашите Военноморски сили. Като министър на отбраната ще направя всичко възможно, за да може 2025 г. да бъде запомнена и със сключени договори за придобиването и на други модерни системи и платформи, ключови за нашата и съюзната отбрана“, посочи министър Запрянов.
Той заяви, че
страната ни е готова да осъществява проекти съвместно с държави-съюзници, както и с участието на агенциите на НАТО и ЕС,
като стремежът е да бъде използван максимално потенциалът на плана на ЕС „Превъоръжи Европа“/Готовност 2030“ и на Бялата книга за европейската отбрана. За да може да бъде осъществено превъоръжаването и България да допринесе най-пълно за колективната отбрана, са необходими разходи за отбрана на ниво от 2,5 - 3 % от БВП, посочи министърът на отбраната и изрази увереност в подкрепата на правителството и на Народното събрание в този процес.
Министър Атанас Запрянов акцентира на ролята на стратегическото партньорство на страната ни със САЩ за успешното реализиране на проекта за модернизиране на бойната ни авиация. Той благодари на американските Военновъздушни сили, на Агенцията за сътрудничество в сигурността и отбраната и на компанията - производител „Локхийд Мартин“ за съдействието и усилията за осъществяването на проекта.
„Хората са най-важният компонент на способностите. От тях започва всяка положителна промяна. Единствено нова техника не е достатъчна.
Трябват ни и нови лидери в отбраната, които ще изведат нашите въоръжени сили към нови хоризонти“, заяви министър Запрянов и пожела на военнослужещите от Трета авиобаза безаварийни полети, високо самочувствие и отдаденост на службата.
Приветствия в този исторически за българските Военновъздушни сили ден поднесоха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-помощник секретарят по отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа Дейвид Бейкър, Сюзън Фалатко – изпълняващ длъжността посланик на САЩ, и генералният мениджър на компанията производител „Локхийд Мартин“ Майкъл Шумейкър.
„Днес България прави решителна крачка към по-модерна, по-силна и по-боеспособна армия,
готова да посрещне предизвикателствата на съвременната среда на сигурност“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той подчерта, че посрещането на първия самолет F-16 на българска земя е символ на нашата решимост да укрепим както националната си сигурност, така и колективната отбрана в рамките на НАТО и Европейския съюз. Адмирал Ефтимов бе категоричен, че това е и ярка демонстрация на конструктивното ни стратегическо партньорство със САЩ, чийто потенциал ще използваме и за нови модернизационни проекти. Началникът на отбраната изказа признателност за ползотворното сътрудничество на компанията производител „Локхийд Мартин“.
Адмирал Ефтимов поздрави всички, ангажирани с процеса по придобиването на новата авиационна платформа – държавници, политици, личния състав от авиационната база, командването на Военновъздушните сили, експертите от Щаба на отбраната и Министерството на отбраната. „Поздравявам тези, които имат честта и отговорността за приемането, усвояването, експлоатацията и поддръжката на F-16. Изказвам благодарност и на военнослужещите, които носеха и продължават да носят с висок боен дух бойното дежурство по охраната на нашето въздушно пространство“, посочи началникът на отбраната.
Той отбеляза, че с F-16 българските Военновъздушни сили придобиват не просто ново въоръжение, а нова бойна система, изискваща нов подход и начин на мислене при нейната експлоатация. „За да бъде използван пълният капацитет от способности, които новата платформа предоставя, тя трябва да бъде интегрирана с останалите видове Въоръжени сили. Това ще изисква усилия на тактическо, оперативно и стратегическо ниво, и във всички функционални области на Въоръжените сили“, заключи той.
„Когато вашите F-16 започнат да летят в българското небе, те ще ви осигурят чисто нова, усъвършенствана способност за защита на въздушното пространство и на територията на България.
С реализирането на проекта за F-16 Block 70 страната ви ще бъде по-силен, по-способен съюзник“, отбеляза в приветствието си Дейвид Бейкър. Той посочи, че САЩ ще останат ангажирани и ще продължат да подкрепят модернизацията на българските въоръжени сили.
Сюзън Фалатко, изпълняваща длъжността посланик на САЩ, също поздрави Военновъздушните сили за придобиването на F-16, които са не само най-модерните самолети, но и повишават колективните отбранителни способности за охрана на въздушното пространство и за защита на населението и осигуряват пълна оперативна съвместимост със съюзниците от НАТО. Тя подчерта, че проектът за придобиването на F-16 Block 70 е доказателство за силното, трайно партньорство между България и САЩ в областта на отбраната и сигурността, което се основава на споделени ценности и общи цели – изграждането на по-безопасен и по-сигурен свят.
С придобиването на ескадрила F-16 България се присъединява към 28-те държави, които имат на въоръжение този самолет.
„Днес повече от 700 самолета F-16 се използват в Европа, а над 3100 изтребители в момента са на въоръжение във военновъздушните сили по света“,
посочи Майкъл Шумейкър - генерален мениджър на компанията-производител „Локхийд Мартин“ . F-16 многократно е демонстрирал своята въздушна мощ - в бойни операции и в мироопазващи мисии на НАТО. Той има усъвършенствани сензори, датчици, оперативна съвместимост и възможности, с които може да осигури надеждно възпиране и да противодейства на всяка заплаха.