„България днес води на Балканите“, заяви българският президент Росен Плевнелиев на Webit.Festival, който се провежда в „София тех парк“ (Sofia Tech Park). Той визира както развитието на ИТ индустрията, така и днешното събитие, събрало елита на технологичния сектор в българската столица. Във форума тази година участват над 4300 участници от 74 държави.
„Добре дошли в София, дигиталната столица на новите пазари“. С това послание президентът, кметът на София Йорданка Фандъкова, ръководителят на фондация Webit Пламен Русев и други официални лица откриха ежегодния Webit.Festival 2016.
Според Плевнелиев, „ще усетим пулса на времето, ще видим невероятните възможности, които се отварят. Никога в човешката история не е имало момент, в който младите да могат да се заемат с предприемачество толкова лесно и да вземат живота в ръцете си“.
„Следващата голяма идея може да се роди навсякъде и тук, в България. Имаме всички предпоставки да успеем“, посочи Росен Плевнелиев.
Президентът прогнозира, че идва новата индустриална революция и „интернет променя света, така както го промени електричеството преди век“.
„По скорост на интернет България е на едно от първите места в света. България, в световната класация във всички времена, във всички олимпиади по информатика, е на 5-та позиция, което е показателно за таланта на хората тук“, посочи президентът.
Той подчерта, че през миналата година страната ни създаде първата иновационна екосистема в областта на програмирането и първия си технологичен парк - „София тех парк“.
Плевнелиев припомни, че българската ИТ индустрия има впечатляващо минало. През 80-те години България е третият най-голям търговец на компютърни компоненти в света след САЩ и Тайван.
„В сектора на информационните и комуникационните технологии създадохме 17 000 работни места, аутсорсинг индустрията създаде за 5 години 30 хил. работни места и до 2020 г. искаме да ги удвоим“, посочи Плевнелиев.
По думите му всеки проект и всяка стартираща компания в ИТ сектора има силната подкрепа на държавните институции.
„Заставаме зад всеки проект и всяко усилие България да се превърне в регионален технологичен хъб“.
Българският президент подчерта, че „най-голяма сделка в Източна Европа за 2015 г. беше продажбата на Телерик“. Българската ИТ компания беше закупена за 264 млн. долара от базираната в Масачузетс, Progress Software.
Плевнелиев отчете, че много от водещите технологични фирми в света инвестират или планират инвестиции в България. Той посочи, като пример за значимостта на българския ИТ сектор, че електрониката на колата на президента на Франция е изцяло направена в България.
„Нашата амбиция е „София тех парк“да се превърне в центъра на динамична екосистема за стартиращи компании“, каза Плевнелиев. „Искаме до няколко години София да се превърне в едно от най-добрите места за правене на бизнес“.
„Навсякъде можем да иновираме и всяко нещо можем да подобрим и да го направим по-ефикасно“, подчерта българският държавен глава. Според него „ерата на ИТ иновациите е само в началото си“.
„Националният център за киберсигурност ще се намира в „София тех парк“, добави Плевнелиев.
Той продължи на английски: „Аз поставям себе си като член на вашето семейство, на хората, които искат да променят нещата към по-добро, на хората, които правят иновациите и създават възможностите“. Българският президент прогнозира, че „бъдещето е много вдъхновяващо и многообещаващо“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!