С лужебният министър на енергетиката Росен Христов даде повече информация за преговорите с "Газпром".
"Става въпрос за преговори в рамките на сегашния договор с "Газпром", уточни Христов.
Никола Минчев: Темата за газа се използва предизборно
"Ситуацията със сегашния договор е следната - имаме договорени 3 млрд. куб.м на година. Задължително трябва да използваме 80% от тях. В противен случай трябва да ги платим, без значение дали ги използваме или не".
"Тоест трябва да платим над 2 млрд. куб.м. Ние сме използвали 1 млрд. куб.м. Ако не се възползваме от договора и не изтеглим количествата, така или иначе вероятно отиваме на арбитраж с потенциална възможност да изгубим 9-цифрени суми. Това е нещо, от което България има най-малка нужда сега", обясни министърът, цитиран от DarikNews.bg
Протест в София срещу преговори с "Газпром"
Имаме нужда от доставка на газ на колкото се може по-ниска цена, отбеляза той и добави, че според договора, който имаме сега с "Газпром", цената на газа, който бихме получили в рамките на този договор, е близка до тази, която получаваме от Азербайджан.
"Тези два танкера, които предишното правителство договори и през септември ще бъдат разтоварени, цената им е с около 50% по-висока от тази, която бихме получили в рамките на сегашния договор с "Газпром", посочи той.
Може ли да се реши кризата с газа без „Газпром”
Според Христов колкото повече се смесва политика с икономика и предизборна кампания с икономика, толкова по-зле стават нещата за крайния потребител.
Служебният енергиен министър каза още, че довършителните работи по интерконектора Гърция-България вървят по план и няма закъснение от графика, който бе представен миналата седмица.
Това съобщи той след работна среща с представители на фирмата строител "Авакс", "Ай Си Джи Би" (ICGB), "Булгартрансгаз", МРРБ, МОСВ и ДНСК край Хасково.
Има по-добра координация в екипите в ICGB и главния изпълнител "Авакс", както и с ангажираните служби и министерства, уточни Христов. По негови думи обаче все още има много работа по проекта за газовата връзка. По-добра представа дали нещата се случват, ще има следващата седмица, добави министърът. Той предупреди, че и най-малкото изоставане може да доведе до отклонение в цялостния график.
Христов информира, че следващата седмица е поканил на визита колегите си енергийни министри от Гърция и Румъния, като на срещите ще бъде обсъдено цялостното развитие на проекта, включително и от гръцка страна, така че от 1 октомври да може да се премине към търговска експлоатация на интерконектора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!