К акво се случва, когато родители на ученици обединят усилия със своите деца, получат подкрепа от ръководството на училището и от специалистите, работещи там? Отговор на този въпрос дава 26-то СУ „Йордан Йовков“. В него децата ходят на занятия без страх, междучасията са весели, а случаите на тормоз са редки изключения, твърди неговият директор.
Началото на този успех се поставя преди около пет години. Тогава за първи път ръководството на учебното заведение решава да излезе от традиционния формат на родителските срещи и да ги превърне в „ателиета“. Казано по по-различен начин – в приятелски и неформални събирания, в които възрастните се учат да разбират и себе си, и проблемите на своите деца. И се подготвят как да ги решават заедно.
Вижте репортажа за тази нетрадиционна, но успешна практика, излъчен в „Здравей, България“ в рамките на кампанията на УНИЦЕФ, подкрепена от NOVA и Нетинфо, „Заедно срещу насилието в училище“.
Една от майките, които вече са видели практическата полза от ателиетата, е Калина Златкова. От 5 г тя сама се грижи за двете си деца. А семейните проблеми, които в подобни случаи са често срещано явление, бързо се пренасят в класната стая на по-голямото й дете. Лека-полека момчето почва да се сблъсква с неразбиране от страна на своите съученици и е на път да се превърне в аутсайдер.
Калина споделя: „У нас възникват всякакви въпроси от различно естество. Няма как човек да е подготвен за всички и да има отговор за тях. А и децата са различни. Понякога са по-притеснителни, по-емоционални, не винаги са контролирани. Като всяко дете, и моят син иска да бъде приет, да бъде харесван, така че това е нещото, за което търсихме съдействие.“
Подкрепа Калина намира и сред другите родители. В специални срещи с училищния психолог и директора майките поглеждат от първо лице към това, което вълнува децата им. В ателиетата се усвояват най-различни техники. Чрез тях бързо можеш да разбереш как да общуваш чрез положителна мотивация с детето си, защо наказанията не работят, как максимално добре да реагираме на срещата с развиващото се сексуално съзряване и какво ли още не. Използват се различни поведенчески стратегии, предлагат се алтернативи за комуникация, разискват се реални казуси, а родителите, разделени в отбори, трябва да намерят решения.
Елка Велкова, директор на 26-то СУ „Йордан Йовков“, разказва: „Родителите са най-близко до децата си, те всъщност носят и основна отговорност за тяхното отглеждане и е от изключителна важност те да се чувстват спокойни и сигурни, в партньорски отношения с училището, за да можем заедно като възрастни да подкрепим децата.“
Традиционните родителски срещи вече не са ефективни, твърди и педагогическият съветник Генади Метвиев: „Никой не ги иска в този вид! Нито ние учителите, нито родителите, нито учениците!“ Това била и причината именно той да измисли новия формат, за чийто старт ни разказва с усмивка: „Първо всеки родител трябваше да представи себе си: „Аз съм Иван, бащата на Красимир…“ Но с добро послание – да каже с какво от своя син се гордее. И настъпи пълна тишина, защото децата наистина очакваха какво ще кажат техните родители.“
Съвместните усилия дават резултат. Днес класните стаи и коридорите на 26-то средно училище са едно спокойно пространство, а родителите на учениците, знаят, че винаги могат да разчитат на подкрепа. При Калина например проблемите вече отдавна са в миналото, но въпреки това тя не пропуска посещенията в ателието: „Сега навлизаме в пубертета, имаме изключително много и силни емоции, хормоните бушуват в нас. „Ателие за родители“ ми помага да разбера детето си в този период, да му помогна да се справи в - така да го наречем – „враждебната среда“ навън, а и със себе си. Да се научи да живее със себе си, да не се чувства виновен за ситуацията, в която се намира и т.н.“
В това училище агресия няма, твърдят и учители и родители. Защото когато целта е една и всички заедно работят за нея, резултатите са налице.
Нетинфо и NOVA са медийни партньори на кампанията на УНИЦЕФ „Заедно срещу насилието в училище“, която се осъществява съвместно с МОН. Повече за планираната 3-годишна програма за създаване на сигурна учебна среда можете да научите на сайта на УНИЦЕФ.
Подкрепете и вие програмата за превенция на насилието в училище. станете благодетел с месечни дарения от 5 лв. към УНИЦЕФ. Изпратете СМС с цифра 5 на 1021 или дарявайте онлайн на dari.unicef.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!