С фиктивните трудови договори, издавани от две германски организации, между 2013 и 2016 година около 1 300 чужденци, повечето от които български граждани, са получавали социални помощи от Бюрото по труда в германския град Бремерхафен, съобщава „Дойче веле” (Deutsche Welle).
Те са представяли фалшиви документи като наети на непълно работно време, след което са се записвали в Бюрото по труда за социално слаби. Тъй като месечните възнаграждения в договорите им, са били по-ниски от валидния в Германия минимален стандарт са им изплащани парични помощи и са поемани част от разходите по наемите им. Присвоената сума възлиза на 6 млн. евро.
Български работници - роби в Мюнхен
Български мафиот поробвал сънародници в Португалия, държал ги в мазе
Схемата е била организира от „Aгенция за заетост и интеграция” и „Дружество за семейството и половата равнопоставеност”, чийто председател е германецът от турски произход Селим Йоцтюрк.
Той е привличал главно турскоговорящи българи, повечето от които родом от Варна.
Според властите, замесените в измамата българи са жертви, тъй като са били принуждавани да дават на Йоцтюрк повечето от получените пари. Освен това много от тях са били заставяни да работят при нечовешки условия.
Селим Йоцтюрк е мамил властите и с друга схема. Двете му организации са източвали пари от Фонда за образование - под предлог, че провеждат следобедни частни уроци за деца на имигранти, които срещат трудности в училище. Прокуратурата предполага, че такива уроци изобщо не са били предлагани. Щетите от тази схема възлизат на половин милион евро.
Още през 2013 година е бил подаден сигнал за нередности на митническите власти в Германия. Оттам обаче отговорили чак след година и половина, с обяснението, че не са компетентния орган по случая.
Германските медии посочват, че действащата система на помощи направо подканва за подобни измами и определят случая като доказателство за некомпетентността на бюрокрацията в Германия.
Журналисти от „Радио Бремен” опитали да разследват схемата в България, но българските власти не пожелали да коментират случая, а на много места репортерите били предупреждавани да не задават неправилни въпроси.
„Научихме, че за много от засегнатите всичко е започнало на автогарата във Варна. За да могат да заминат за Германия, повечето от тях са взимали пари назаем от босове от подземния свят. Така цели семейства са изпаднали в зависимост”, разкриват двамата журналисти и разказват, че в „най-силните дни” двете организации в Бремерхафен са издавали по 50 трудови договори на българи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!