Р азпръснати из планинската община Кабаян във Филипините, десетки тайно скрити „огнени мумии“ лежат необезпокоявани от стотици години. Тези добре запазени трупове принадлежат на древните предци на местното население ибалои, но промените в околната среда заплашват да унищожат тези сакрални останки.
Популярният термин "огнена мумия" произлиза от процеса, чрез който тези тела са били запазени. Точният метод на мумифициране никога не е бил записан и сега е до голяма степен забравен, но телата са запазени в отлично състояние.
Мумифицираните тела били поставени в пещери на върха на най-високите планини на територията на Филипините. На надморска височина от почти 3000 метра студените планински условия са помогнали да се защитят телата от разлагане и гниене. Поради изменението на климата и човешката намеса, някои от тези мумии са заразени с мухъл и насекоми.
The Caves of the Kabayan Fire Mummies,Phillipines, is one of the most endangered sites. Dying Ibaloi people were given salt water to drink, to aid dehydration of their bodies after death. Their bodies were then smoked and placed in caves.#ofdarkandmacabre #strangeandunusual pic.twitter.com/10ZTKXSD3Y
— ❄️Samantha L. (@SamanthaSLK1) August 18, 2022
В опит да запазят „огнените мумии“, изследователи от университета в Мелбърн са инсталирали монитори за околната среда. Те са поставени в някои от пещерите, в които се помещават тези древни мумии. Това ще позволи на учените да проследят промените във влагата и температурата, преди да вземат решение за най-добрия курс на действие за защита на мумиите, предава IFL Science.
И докато екипът се надява да защити бъдещето на “огнените мумии”, други изследователи все още се опитват да разгадаят историята на тези зловещи реликви. Тъй като тайните на процеса на мумифициране Кабаян са се предавали само от уста на уста, прекъсването на традицията означава, че много от детайлите вече са загубени.
Например, никой не знае точно колко мумии съществуват или къде се намират техните пещери. Също така не е ясно, как и кога е започнала традицията, въпреки че местната легенда предполага, че първият човек, превърнал се в “огнена мумия”, е владетел и полубог от 12-ти век на име Апу Ано.
Ancient "Fire Mummies" Residing On Philippine Mountaintops Are At Risk Of Destructionhttps://t.co/4WYsiZ5sZS
— IFLScience (@IFLScience) January 25, 2024
Подобно на много други “огнени мумии”, тялото на Апу Ано е било толкова безупречно запазено, че татуировките, покриващи тялото му, все още се виждат. Открадната от пещерата, в която се помещавала през 1918 г., мумията на легендарния вожд по-късно е представена като карнавална атракция в Манила, а през 1999 г. е върната обратно в пещерата си.
За съжаление, мумифицираното тяло на Апу Ано в момента е нападнато от гъбични спори и сега лежи в пещера, която не е достъпна за обществеността, докато учените се опитват да запазят този уникат.
Досега изследователите не са датирали точно останките от Апу Ано, въпреки че радиовъглеродното датиране на други огнени мумии показва, че някои са на възраст между 150 и 200 години. Това предполага, че този вид мумифициране се е практикувало до 19 век.
The Fire Mummies of the Philippines are a group of mummies found along the mountain slopes of Kabayan, a town in the northern part of the Philippines. pic.twitter.com/dcRxEqV5eH
— Carnival of Horror (@HorrorCarnival) November 8, 2020
Самата процедура също е до голяма степен неизвестна, въпреки че се смята, че телата са били превързвани с нещо, наречено "стол на смъртта", докато са били почиствани със солена вода и изсушавани с дим от горящи билки. Никой не знае със сигурност, кои растения са били използвани, въпреки че интервюта с местни старейшини от коренното население показват, че много от съставките – включително местно растение, наречено Embelia philippinensis – са били специално избрани заради техните антимикробни свойства.
Според местните вярвания "огнените мумии" са били поставяни на върха на планините, за да могат да бъдат по-близо до боговете.
Освен ако тяхното унищожение не бъде предотвратено, някои смятат, че бедствието ще сполети настоящите и бъдещите поколения на местното население ибалои.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!