В община Кнежа, област Плевен, въвеждат режим на тока за уличното осветление. Това съобщава БТА, позовавайки се на кмета на общината Илийчо Лачовски.
Режим на тока заради високите цени в два града в Североизточна България
До това решение се е стигнало заради многократно повишените цени на тока и увеличените разходи, свързани и със скока в цената на природния газ. По думите на Лачовски на пълна общинска издръжка са всичките шест детски заведения на територията на общината. От тях четири са газифицирани, а последните сметки за ток и за газ са в пъти по-високи, сравнено с 2020г.
"За да успеем да покриваме драстичното увеличение на тока и отоплението, без това да засегне другите социални услуги, които Община Кнежа предоставя, се налага да се предприемат мерки за ограничаване на електроенергията и по-специално да се въведе режим на уличното осветление", коментира кметът.
Икономист с прогноза за цените на тока след мораториума
За целта от няколко дни е започнало поетапно монтиране на устройства, които ще включват и изключват уличното осветление по график. Уличните лампи ще светват в 18.30 часа и ще работят до полунощ, след това ще бъдат пуснати за два часа от 5.00 до 7.00 часа.
Режим на уличното осветление е въведен и в община Болярово, информира кметът Христо Христов.
Плашеща прогноза за света и цените
"В сравнение със септември и октомври, когато сметките бяха около 22 000 лв., последната фактура е за 50 000 лв", коментира Христов. Разчетите показват, че при сегашните цени на електроенергията на общината са необходими годишно само за улично осветление 600 000 лева, при положение, че местните приходи в общинския бюджет са не повече от 1 милион и шестстотин хиляди лева.
Така, с цел икономии, от този понеделник е подготвен график за промяна на режима на осветлението в тъмната част на денонощието. Уличните лампи ще светят от 18:00 до 23:00 часа, в по-големите населени места - до 24:00 часа. Сутрин в делничните дни осветлението ще работи от 6:00 до 7:00 часа и в селата, в които има пътуващи ученици с цел безопасното им придвижване до автобусната спирка.
Унгария въведе държавно регулиране на цените на основни храни
Паралелно с това общинската администрация започна подготовката на цялостен работен проект за монтиране на енергоспестяващи тела във всички 20 населени места. На кметовете и кметските наместници са представени работните карти, които трябва да се попълнят. Надеждите са завършеният технически проект да бъде финансиран от плана за възстановяване на Европа. "Надявам се средствата да бъдат отпуснати във възможно най-кратки срокове", каза още кметът Христо Христов.
Община Горна Оряховица също въвежда режим на тока
Кметът на община Горна Оряховица инж. Добромир Добрев издаде заповед, от която става ясно, че тя е поредната община, на която ще се наложат икономии заради цените на тока, информира NOVA.
"Заради високите цени на електроенергията oбщинска администрация Горна Оряховица ще предприеме необходимите мерки за намаляване на потреблението. Още от вчера, с моя заповед, всички общински сгради преминаха на един източник на отопление. Ресорните зам.-кметове, ръководителите на звена и началникът на общинската охрана ще следят за спазването на заповедта, която ще важи до 31.03.22 г. Ще се правят и регулярни проверки".
Oт 24.01.22г всички паркове, детски съоръжения и спортни игрища няма да бъдат осветени от 23:00 ч. до 05:00 ч. Призовавам всички граждани, които имат съмнения, че някъде има незаконно подвързване към уличната мрежа, да подават сигнал в Общинска администрация.
Другата мярка, с която целим намаляване на ел. енергията, е подмяна на уличното осветление на главните артерии в Горна Оряховица. Според справка и анализ, ако се подменят около 700 лампи, електрическата енергия ще спадне до 3 пъти на подменените участъци. Това са 150- ватови лампи, които ще се заменят с 50-ватови диодни лампи. Мощността им може да се регулира, затова от 23ч до 04.30ч. тя ще пада до 30W.
Много от Общините в страната вече приложиха по-драстични мерки срещу високите цени на електроенергията като спиране на уличното осветление. Докато нямаме яснота каква ще бъде компенсацията от държавата, нашето предложение за икономии от електричеството са тези мерки", гласи заповедта.
Обсъждаме да се прави централизирана покупка на електроенергия. Това каза вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев в отговор на въпроси на депутатите от Комисията по енергетика за проблемите пред общините и университетите с цените на електроенергията.
"Наистина проведохме среща с общините, както знаете това е проблем, който съществува не само за общините, а за галериите, университетите, училищата", каза още министърът.
Той посочи, че има конкретни разговори за компенсаторни механизми в краткосрочен план, но дългосрочното решение според него трябва да е пазарно.
"Обсъждаме с Министерство на енергетиката и Министерство на регионалното развитие и благоустройството, общините казаха, че те имат собствен механизъм, да се прави централизирана покупка на електроенергия на фиксирани 12 до 24- месечни договори. Това ще се отнася и за ВиК дружествата", каза още той.
По думите му така няма всяка библиотека да си избира брокер и да разбира от цени на електроенергията. И добави, че целта е да се получи устойчивост на цената на електроенергията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!