П редставители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес излизат на общонационален протест под надслов "Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги" с искане за запазване на диференцираната ставка на ДДС за сектор "Туризъм" от 9%.
Акцията се провежда в сряда в София.
Протестиращите ще се съберат от 15:00 ч. до 19:00 ч. на столичния площад "Княз Александър I Батенберг", а заведения ще затворят в интервала между 14:30 ч. и 19:30 ч.
Протестното шествие е организирано от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България. Те се обръщат към всички свои колеги да преустановят дейността си и да подкрепят каузата за съхранение на работните места и бизнеса.
На 7 април се състоя символичен протест "9 минути тъмнина за 9 процента ДДС" във всички заведения в страната, на 8 април беше организиран митинг шествие във Варна, а заведения бяха затворени от 15:30 ч. до 17:30 часа, припомня NOVA.
До крайните мерки се стига в резултат на
многобройните призиви от страна на ресторантьорския бранш към властите за среща, на която да бъдат обсъдени предложенията за повишаване на събираемостта, както и аргументите на бранша за запазване на 9-процентния данък за клиентите на заведенията. Бизнесът многократно заяви, че връщането на ДДС ставката на 20% ще доведе до фалити, намалени обороти и съкращаване на кадри.
От бранша напомниха, че страната ни е единствената държава в ЕС, която развива туризъм, и не е с намалена ставка за сектор "Ресторантьорство".
Първата вълна от протестни действия се състоя през март.
През втората половина на месеца председателят на Сдружението на заведенията в България Емил Коларов съобщи, че протестни акции е имало във Велинград, Пловдив, Варна, Монтана, Димитровград, Благоевград, Кюстендил, Велико Търново, Сандански, Ловеч, Благоевград, Симитли, Пазарджик и други градове.
Връщането на ДДС ставката за ресторантьорите до нивата ѝ отпреди COVID пандемията стана поетапно. През първата половина на декември 2023 г. депутатите удължиха диференцираната ставка от 9 на сто ДДС за ресторантьорите до 31 декември 2024 г. В средата на януари тази година парламентът прие окончателно на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на държавния бюджет. Не бяха допуснати за обсъждане и гласуване в пленарната зала редица предложения, сред които искането за удължаване на преференциалната ставка за ресторантьорите от 9 на сто.
"Заявили сме ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест и ще внесем проект на бюджет с действащия Закон за данък върху добавената стойност", каза в началото на февруари премиерът Росен Желязков.