Р есторантьори излязоха на протест в Благоевград и Пловдив. Те се обявиха срещу новите мерки на Министерството на здравеопазването.
Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов обяви, че на 8 септември в София ще има голям пореден протест, който ще бъде подкрепен и от други браншове.
Протестът в Пловдив
Шествието премина през центъра на Пловдив.
Протестът започна от площад "Съединение". И продължи с шествие по главния булевард в Пловдив. В демонстрацията освен ресторантьори и собственици на нощни клубове се включиха работещите в казина, детски центрове и сватбени агенции.
Всички те поиска да работят без ограничения и обявиха бойкот на COVID мерките, които въвежда здравният министър.
"Обречени сме. В случая, ако трябва да работим на 30% ни обричат", посочи Лазар Пличков, собственик на ресторант, цитиран от NOVA.
"И сега на тези хора какво да им кажем? Останете си у вас, защoто какво?... ще получават 24 лева, но не знаем дали ще получават някакви пари", заяви и колегата му Георги Пищигов.
"Ние не сме тук да защитаваме собствениците на ресторанти, а персонала. Защото, ако отпуснат пари само на ресторантьорите, ние персоналът какво ще правим обикновените работници", категоричен е барманът Георги Матов.
Настояваме да бъдат приети икономически компенсиращи мерки, такива, каквито се дават в другите европейски държави", посочи Кръстина Миткова от Сдружението на заведенията в България.
"Ние имаме 240 депутати, депутати избрани от народа. И искаме здравните мерки да минат през Народното събрание, да се гледат там и тогава да бъдат приложени, защото в момента се предлагат от един министър, който е назначен, и още 4-5 човека около него, които се разполагат с 400-500 хиляди души", заяви Ричард Алибегов.
По време на демонстрацията се стигна и до леко напрежение между протестиращи и полицията, охраняваща демонстрацията. Представителите на ресторантьорския бранш се опитаха да блокират движението по централния булевард "Цар Борис Трети Обединител", но служителите на реда не им разрешиха.
"Разбрахме се с полицията. Ще отцепим само едното платно на булеварда за 5 минути и ще продължим. Имаше леко словесно напрежение. Не се бяхме доразбрали", заяви председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.
По думите му исканията на бранша са да не се изпълнява заповедта на здравния министър докато към нея не се прикрепят социално-икономически мерки, както самият той е обещал.
"Ако до вторник има такива мерки, ще спазим заповедта", категоричен е Алибегов.
Протестът в Благоевград
Близо час продължи блокадата на международния път към Гърция на изхода на Благоевград. Стотици излязоха на протест срещу мерките на здравното министерство, напълно или частично ограничаващи работата на дискотеки, нощни клубове и ресторанти . Подкрепиха ги и представители на свързани с тях бизнеси.
Ресторантьорите смятат, че отново са изкупителна жертва на неспособността на държавата да се справи с ваксинацията и контрола по спазването на правилата срещу разпространението на коронавируса, смята един от организаторите на протеста и собственик на верига заведения и хотели Васил Димитров:
"Ние виждаме как сме на последно място по брой ваксинации, а се оказа, че това е едно от основните неща за това да ни спрат да работим", каза Димитров, цитиран от БНР.
Рестриктивните мерки в туризма отново са поставени преди подпомагането на сектора, твърдят ресторантьорите и настояват ограниченията да бъдат отменени:
"След като искат по този начин да ни ограничават, нормално е и да ни помогнат".
Протестът беше подкрепен и от организатори на фестивали на открито в района, които ще бъдат отменени с министерската заповед. Росен Георгиев, създател на "Дъбрава фест":
"Защо от 7-ми, защо не отсега? Дали тези условия не са дискриминационни, за да минат събитията, които в момента се провеждат. "Аполония" се провежда в момента. Там няма ли такива условия за заразяване, според мен има".
Протестиращите затвориха с жива верига главния път Е-79 на изхода на Благоевград за около 30 минути, след което се опитаха с автомобилите да спрат движението и на кръговото кръстовище към автомагистрала "Струма".
Демонстрациите и две катастрофи затрудниха сериозно движението по международната пътна артерия към Гърция.
Протестът завърши с автошествие по централните улици на Благоевград.
По-рано днес от Българската асоциация на заведенията (БАЗ) и Сдружението на заведенията в България (СЗБ) настояха в настоящата ситуация Народното събрание да има последната дума за решаване какви мерки за борба с COVID-19 да се предприемат, а не "няколко човека, назначени служебно на високи постове, които никой не е избирал, да се разпореждат със съдбата на държавата и да дерибействат над българския бизнес". Това е записано в прессъобщение на двете организации, изпратено до медиите днес.
Според организациите е редно правителство да получи гратисен период от 3 дни (до 7 септември, когато влиза в сила заповедта на здравния министър Стойчо Кацаров), за да преосмисли обявените вече рестрикции и да ги отмени, като остави отговорността за справяне със здравните и икономически последствия от COVID-19 на българския парламент.
Двете браншови организации са категорични, че ще продължат с протестите си. "Продължаваме днес в Пловдив и Благоевград! Следват Русе и София!", предупреждават от БАЗ и СЗБ.
Ричард Алибегов: Бойкотираме заповедта
Нови ограничителни мерки срещу COVID-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!