Решение за разширяването на Шенген днес не се очакваше заради последните дебати в някои държави от ЕС и на фона на предстоящата мисия на ЕК в Румъния в навечерието на предстоящия доклад за страната по механизма за сътрудничество и оценка.
Това заяви пред български журналисти в Люксембург в четвъртък вицепремиерът Цветан Цветанов, който участва в заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Той уточни, че мисията на ЕК в Румъния, подготвяща доклада, се очаква да приключи през ноември, а след публикуването на документа през декември тази година или януари догодина, се очаква разширяването на Шенген да залегне като точка с взимане на решение от Съвета.
С колегата от Румъния взехме думата, за да заявим, че толкова време, след като сме изпълнили всички изисквания и сме надградили много от установените стандарти за членство в Шенгенското пространство, дори охраняваме по-добре границите от някои "стари членки" на ЕС, чакаме политическото решение, добави Цветанов.
Той отбеляза, че няма заложени нови мерки за приемането на България и на Румъния в Шенген.
За голямо съжаление станахме жертва на вътрешнополитическите дебати в някои европейски страни, коментира той. Колегите споделят мнението, че популизмът взима принципна позиция за отлагането на решения, които могат да предизвикат дебат в ЕС, допълни вицепремиерът.
По неговите думи съществува остър дебат в ЕС по повод свободния визов режим за гражданите на страните от Западните Балкани, особено Германия е тревожно настроена за увеличения брой на молбите за предоставянето на убежище на хора от този регион.
Позицията на България е за запазване на европейската перспектива на региона, отбеляза Цветанов.
Той изрази очакването, че с механизма за наблюдение на тези държави и с предприетите от техните правителства мерки, този проблем ще бъде решен и настоящият визов режим ще бъде запазен, заедно с европейската перспектива.
Решение по този въпрос днес не бе взето, уточни Цветанов.
По повод обсъждането на темата за действия срещу тероризма вицепремиерът съобщи, че всички негови колеги се обединяват около мнението, че трябва да бъдат предприети допълнителни мерки за защитата на "меки" терористични цели, сред които обмяната на опит в предотвратяването и недопускането на подобни нападения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!