Съветът на Европейския съюз по правосъдие и вътрешни работи реши, че не по-късно от септември тази година трябва да бъде взето решението за влизането на България и Румъния в Шенгенската система за свободно пътуване.
Съветът потвърди на заседанието си днес доклада за техническата готовност на България за присъединяване, както и направеното в областта на борбата с организираната престъпност и корупцията.
Тази позиция на съвета е изключително полезна за двете страни,
независимо дали влизането в Шенген ще стане наведнъж или поетапно, коментира вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов от Люксембург.
Представителите на Холандия очакват да наблюдават за по-дълъг период предприетите промени в България по отношение на организираната престъпност и корупцията, тъй като до неотдавна докладите на ЕК в тази област са породили безпокойство.
Явно последните два доклада не са били достатъчни за тях, надявам се предстоящият следващия месец да потвърди тенденцията, очаквана от нашите партньори, добави вицепремиерът.
За нас е изключително важно, че на днешния Съвет на ЕС
министрите на Франция и на Германия отчетоха постиженията на България,
посочи Цветанов.
По неговите думи представителите на всички държави, с изключение на Холандия, са били позитивни в оценките си за направеното от България и Румъния.
Холандия имаше определени резерви, но очаквам след публикуването през юли на доклада на Европейската комисия за сътрудничество и оценка нещата да изглеждат съвсем различно, допълни той.
Холандският министър по европейските въпроси Бен Кнапен заяви, че България и Румъния не са готови да се присъединят към Шенген, предаде австрийската агенция АПА.
В изявление холандският министър на имиграцията Херт Лиерс отбеляза, че е "задължително всички предприети мерки за съдебна реформа в България и Румъния да са ефективни и необратими. Шенгенската система се основава на взаимно доверие, тъй като очакваме от новоприетите страни да охраняват ефективно общите ни граници".
"Затова ние внимателно ще проучим докладите по мониторинговия механизъм, следващия от които се очаква скоро. При всички случаи е твърде рано да вземаме решение сега, и
може би ще ни е нужно известно време,
преди да можем да направим това", пише още в документа.
По-рано беше разпространена информация, че Холандия ще реши за приемането на България и Румъния в Шенген през 2012 г. По-късно тази информация беше опровергана.
По повод позицията на Холандия за Шенген българският премиер Бойко
Борисов отвърна, че всяка държава има своята политика. "Лошо е, когато
външната й е заложник на вътрешната политика. Мисля, че вчера ние
дадохме пример как, когато се поставят неизпълними условия, се реагира
към други партии.
Истински се надявам холандските власти да бъдат откровени и честни и да оценят усилията на България
и Румъния. Всички други държави го направиха", каза премиерът.
По-рано днес на пресконференция министърът на вътрешните работи на Франция Клод Геан уточни, че е вероятно да бъде приложен вариант, при който
България и Румъния да се присъединят към Шенген поетапно,
както е предложила Германия по-рано тази година - първоначално с въздушните и морските си граници, а на следващ - и със сухопътните.
Вицепремиерът Цветанов уточни, че и досега всяка държава се е присъединявала към Шенген на повече от един етап.
В отговор на въпрос какви са сроковете, в които се предвижда това да стане, Геан уточни, че през септември вероятно ще бъде решено кога да започне първата фаза. По неговите думи едва след доклада на ЕК за сътрудничество и оценка през юли 2012 г. ще бъде възможно да се предвиди кога ще отпаднат сухопътните граници.
Юлският доклад за готовността ни за приемане в Шенген ще е решаващ за германската позиция,
каза германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих при пристигането си в Люксембург.
Ще вземем предвид доклада с оценката за развитието, в който се казва, че е налице изпълнението на техническите изисквания, но както знаете ни предстои и политическа оценка на готовността, тъй като искаме да проверим и да сме сигурни, че и в самите страни кандидати положението се е нормализирало и подобрило, особено що се отнася до проблема с корупцията и до ефективността на правната система.
За тези неща се очаква доклад през юли, който за нас е много важен и въз основа на него ще вземем окончателно решение какво ще правим нататък, каза Фридрих.
Само допреди няколко месеца надеждите бяха, че именно на днешното заседание ще бъде взето дългоочакваното политическо решение за влизането на България в Шенген. Упоритата съпротива на някои страни членки и закъснялата ни готовност за охрана на сухопътните граници обаче изключиха този вариант.В сряда
Европейския парламент подкрепи с голямо мнозинство доклад за готовността за приемането ни в Шенген.
Шенгенското пространство за свободно движение включва 22 от 27-те държави от Европейския съюз - без Великобритания и Ирландия, които и не искат да влизат в него, Кипър, Румъния и България. В Шенген са Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, които не членуват в ЕС.
Вътрешните министри на ЕС не проявиха интерес към затягане на правилата в Шенгенското пространство за свободно движение - идея, която бе лансирана напоследък от Франция и Италия, съобщи ДПА.
След спора между двете страни за притока на мигранти от Северна Африка те предложиха да се промени договорът за Шенген, за да стане по-лесно въвеждането на временен граничен контрол.
Европейската комисия обяви миналия месец, че е отворена към идеята. Но останалите страни от ЕС не показаха с нищо, че споделят тази позиция, посочва ДПА.
Сегашните правила позволяват на правителствата от ЕС да възстановяват граничния контрол при големи спортни събития или срещи на върха, но не и в случаи на внезапен приток на мигранти, както предложиха Швеция и Германия, припомня ДПА.
Сегашната система да се действа по усмотрение позволи на Франция да спира влакове, идващи от Италия, за да проверява за северноафрикански имигранти, а на Дания да възстанови митническия контрол близо до границите с Швеция и Германия - решения, които бяха оспорени от Брюксел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!