България е готова интерконекторът България - Турция да се развива като част от газопровода "Набуко" и да работим денонощно, каза президентът Росен Плевнелиев на съвместна пресконференция с турския си колега Абдуллах Гюл.
Сигурен съм, че в Брюксел и в Европа в следващите месеци ще се взимат важни решения по тази тема, каза Плевнелиев, който е на официално посещение в Анкара.
Не само България, но цяла Европа е благодарна на Турция за това, че работи за диверсификация на източниците и трасетата за цяла Европа, каза още Плевнелиев.
Абдуллах Гюл увери, че Турция няма да остане безучастна в случай на нужда от българската страна от енергийни източници.
"Интерконекторът е много важен и ние винаги обръщаме внимание за това колко е важен този проект за нас. Подкрепяме и газопровода ТАНАП", отбеляза българският президент.
Той посочи, че по време на разговорите днес е бил поставен въпросът за непризнаването на българските дипломи в Турция.
"Радваме се, че днес, заедно с нас, са министрите на образованието на двете държави. Те ще имат ползотворни срещи, ще обменят мнения и по този проблем", каза Плевнелиев.
Той е информирал президента Гюл, че България винаги е била регионален образователен център, но и в момента се ползва с репутацията на такъв център. Считаме, че това е временен проблем и министрите ще намерят решение, каза Плевнелиев.
Отношенията между България и Турция могат да се определят не само като приятелски и добросъседски, а като много по-напреднали, каза турският президент Абдуллах Гюл.
Президентът Росен Плевнелиев за пръв път посещава Турция, но сме говорили и сме се срещали и преди, каза Гюл. За последните четири години е имало четири президентски посещения.
Като пример за отличните отношения Гюл посочи факта, че около 1 млн. български туристи посещават Турция годишно.
Търговският стокообмен между двете страни е 3 млрд. евро, но целта е да се достигнат 10 млрд. евро в скоро време. Насърчават се инвестициите. Пред нас има много общи проекти – пътища, магистрали, енергетика, каза турският президент.
Росен Плевнелиев декларира подкрепата на България за европейската интеграция на Турция.
България и Турция тепърва ще работят за още по-голямо развитие на икономиките и в интерес на гражданите, отбеляза той.
Когато Турция е номер 1 като туризъм за българските граждани и номер 2 за експорт, когато, въпреки кризата, оборотите растат ежедневно и достигат над 3 млрд. евро, което е рекорд, няма как да не се гордеем, че сме постигнали това заедно, каза Плевнелиев.
Искаме да работим за мир, за развитие, строим магистрали, железопътни линии, газови връзки, които са от значение за Европа, Азия и света, поставяме си високи цели, посочи българският президент.
На въпрос има ли Турция намерение да изгражда атомна централа или ТЕЦ в близост до границата с България президентът Адбуллах Гюл каза, че страната му в известна степен е енергийно зависима и тя обсъжда различни проекти - било то в ядрената енергетика или в газовата област.
Работим по всички тези въпроси, но едно трябва да е сигурно, че всички тези проекти трябва да бъдат съобразени със съответните екологични изисквания и доклади, заяви Гюл.
Плевнелиев отбеляза, че въпросът с евентуалното изграждане на ТЕЦ или АЕЦ близо до турския град Инеада е на дневен ред и заяви, че очакваме повече информация и търсим решение.
По-рано българският държавен глава бе посрещнат при пристигането си в Турция с военна церемония на летище "Есенбоа" и прие строя на почетния караул.
В делегацията на президента са министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, министърът на културата Вежди Рашидов, зам.-министърът на външните работи Иван Найденов, председателят на Групата за приятелство "България-Турция" в Народното събрание Рамадан Аталай.
Официалната церемония по посрещането бе пред президентския дворец "Чанкая" в Анкара. Прозвучаха химните на двете страни и топовни салюти в чест на българския държавен глава.
Президентът Плевнелиев положи венец в Мавзолея на основателя на Турската република Кемал Ататюрк.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!