Реформата в спешната помощ би трябвало да приключи следващата есен, каза министърът на здравеопазването Стефан Константинов днес пред журналисти.
Миналата седмица бе обявена идея за преминаването на "Спешна помощ" към болниците.
Тази идея не е обсъждана нито в групата на ГЕРБ, нито в здравната комисия, съобщи днес председателката на парламентарната комисия по здравеопазване Десислава Атанасова.
Анонсът, което бе направен в общественото пространство, по-скоро е с цел да започне един обществен дебат за ролята на "Спешна помощ", обясни Атанасова.
Здравният министър каза, че няма принципни различия с Българския лекарски съюз, но "там предстоят избори и някои хора са по-активни".
"Заплатите на работещите в спешната помощ могат да станат сравними с тези на работещите в болниците, а в момента заплатите на лекарите в "Пирогов" са два пъти по-големи от тези на лекарите в спешните центрове. Трябва ли да се чудим тогава, че не можем да намерим хора да работят в спешните центрове", каза министър Константинов.
По думите му основните притеснения на лекарите са какви са гаранциите, че парите от държавата ще отидат за спешна помощ. Здравният министър уточни, че в договорите с болниците ясно ще се вписва за какво точно се дават парите.
Медиците, работещи в системата на спешната помощ, са готови за протестни действия,
обяви пред журналисти днес д-р Анелия Маждракова от столичния Център за спешна медицинска помощ.
Секретарят на Българския лекарски съюз д-р Димитър Ленков каза, че организацията ще ги подкрепи.
Лекарите не са съгласни с идеята на министъра на здравеопазването Стефан Константинов спешната помощ да премине към областните болници. Това би означавало намаляване на заплатите им, а за болниците - генериране на дългове, аргументира се д-р Маждракова.
Не вярваме, че държавата ще продължи да дава пари за спешна помощ както досега и най-вероятно ще трябва болниците да плащат за оказаната спешна помощ, което ще доведе до натрупване на още по-големи техни дългове, смята тя.
За спешна помощ са предвидени още 15 млн. лв. за следващата година, които като се разпределят по областните болници, няма да стигнат, каза д-р Маждракова.
Съкращаването на администрацията в спешната помощ също няма да увеличи заплатите на лекарите, както обясняват министърът и премиерът Бойко Борисов, според БЛС, каза д-р Ленков.
Д-р Анелия Маждракова се оплака, че с до 15 минути се забавяли повикванията за спешна помощ, откакто сигналите постъпват на тел. "112".
Премахването на тел. "150" за спешни повиквания доведе до хаос, категорична е тя.
По думите й в спешния център в София от тел. "112" постъпвали повиквания, при които съвпадали улицата и номерът на посочения адрес, но те се оказвали в Бургас или в Силистра. Нерядко при лекарите се получавали сигнал за неточни диагнози като "дете в безсъзнание, но плачещо непрекъснато" и др., което допълнително обърквало медиците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!