Разбирам ви, ако сте престанали да четете какво казват по темата за референдума Бойко Борисов, Сергей Станишев, Цветан Цветанов или Георги Първанов. Едно и също - заети са да ви обясняват каква огромна победа са постигнали.
И всичките до един си мислят, че са прави, защото резултатите от референдума позволяват на всеки да си изтегли късметче.
Мнозинството българи не искат държавата да харчи пари за нова ядрена електроцентрала - Вярно. Огромната част от това мнозинство каза "Гледайте си работата" и изобщо не отиде до урните, а една по-малка част реши да подплати позицията си и като задраска НЕ в бюлетината.
Мнозинството българи искат държавата да харчи пари за нова ядрена електроцентрала - Вярно. 60% от гласувалите отговориха с ДА. В демокрацията се броят гласовете само на активните граждани. И сред тях на всеки двама несъгласни има трима съгласни.
Референдумът е победа за БСП - Социалистическата партия предизвика допитването като събра над 700 хиляди подписа, проведе активна кампания в полза на проекта АЕЦ "Белене" и успя да мобилизира повече хора да гласуват с ДА, т.е. против позицията на правителството.
Референдумът е загуба за БСП - Дори и с подкрепата на няколко националистически организации, гласувалите с ДА са съвсем малко повече от събраните подписи за референдума. Под светлината на прожекторите БСП демонстрира предела на възможностите си, над който не може да скочи.
Нямаше смисъл от този референдум - Има доказателства и за това твърдение. Ако въпросът се върне в Народното събрание, вероятно мнозинството ще потвърди позицията си и ще отговори с НЕ, а може и да не я потвърди. И със, и без референдума обаче, следващото управление може да реши каквото си иска за АЕЦ "Белене".
Имаше смисъл от този референдум - И това е вярно. Видяхме, че пряката демокрация не е нито толкова опасна, нито е върха на сладоледа, т.е. в бъдеще нито трябва да се плашим от нея, нито да й възлагаме излишни надежди. Остава само да си задаваме смислени въпроси.
Така си говорят тези, които ви е омръзнало да слушате. Сега нека погледнем на резултатите от референдума извън партийните клишета.
Пред очите ни бяха разбити на пух и прах един мит и един проектомит: че българите са влюбени в ядрената енергетика и че ГЕРБ и БСП са единствените алтернативи.
Въображаемата привързаност на народа към мирния атом беше експлоатирана многократно от политиците. Преживяхме кампании в защита на АЕЦ Козлодуй, стратегии за превръщането на страната в "енергиен център на Балканите" и лозунги като "АЕЦ Белене е символ на българщината".
Резултатът е ясен: само 13% от българските избиратели си направиха труда да отидат до урната и да гласуват ЗА изграждането на нова ядрена електроцентрала. Вероятно "мирния атом" бавно и полека вече не е част от българщината.
Вторият разбит мит, който засега е само в проект: ГЕРБ и БСП общо не могат да мобилизират дори една трета от избирателите и няма как да бъдат единствените алтернативи, след като мнозинството от хората изобщо не ги слуша.
А най-добрата новина от референдума е, че мина. Току-виж пък останала енергия и за разговор за състоянието, за бъдещето и за алтернативите в икономиката, която може и да не доживее изборите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!