Р едакцията на вестник "Труд" се мести на друг адрес. В понеделник вечерта е приключило запечатването на помещенията, които медията е ползвала под наем.
Сега собствениците на вестника имат седем дни да изнесат вещите си.
Сградата е собственост на Министерството на културата. Оттам изчислиха, че "Труд" дължи на държавата над 235 хиляди лева от неустойки за неплатени наеми и консумативи, съобщи NOVA.
В съобщението на Министерството на културата Велислав Минеков казва "независимите медии би трябвало да зависят от своите читатели, а не системно да ощетяват държавата".
Междувременно Съветът за електронни медии (СЕМ) излезе с позиция относно запечатването на редакцията на в. "Труд".
Съветът за електронни медии /СЕМ/ следи с внимание случая със запечатването на редакцията на българския ежедневник вестник "Труд" - запечатване, което се извършва в присъствието на полицията, се казва в становище на медийния регулатор.
Полиция влезе в редакцията на вестник „Труд“
Според СЕМ при уреждането на договорните отношения между изпълнителна власт и медия следва да се спазва баланс, така че да не се поставят под заплаха свободата на словото и журналистическият труд.
Вчера, заради неплатени задължения, полицията запечата редакцията на в. "Труд", която се помещава в сграда на Министерството на културата.
Асоциацията на европейските журналисти - България също заяви, че следи конфликта между Министерство на културата и издателите на в. "Труд". В понеделник АЕЖ поиска от служебния министър на културата Велислав Минеков относимата информация по случая - кога е сключен договорът, какви са претенциите на Министерството на културата /МК/, какви са извършените плащания от наемателя, какви са неговите изискуеми задължения, какъв е предметът на висящия съдебен спор пред Софийски градски съд, кога е изпратена покана за освобождаване на помещенията и т.н.
Министърът на културата и екипът му смятат, че независимите частни и свободни медии би трябвало да зависят от своите читатели, зрители, слушатели, а не системно да ощетяват държавата, се казва в съобщение от пресцентъра на МК.
От министерството предоставят пълната хронология по казуса, чието разрешаване според МК започва още през юли тази година, а задълженията на фирмата се трупат от 2012 г.
А представители на ГЕРБ направиха демонстрация пред Министерството на културата в защита на вестник "Труд", информира DarikNews.bg
Те сложиха вестници на медията по стълбите на министерството и кубинки.
В акцията на ГЕРБ участват Тома Биков, Любен Дилов, Асен Балтов, Костадин Ангелов, Теменужка Петкова и други членове на партията.
На първата страница на вестника пише "Убиват Труд", а под заглавието са снимките на президента Румен Радев, министърът на културата Венцислав Минеков и областният управител на София Митко Михайлов.
Според Любен Дилов-син това, което се случва с вестника е безпрецедентно в най-новата българска история. "Без съдебно решение, при отворен съдебен спор, имаме насилствено действие от страна на властта по прекратяване на една медия и то не случайна медия, а на най-стария излизащ вестник в България. Позицията на ЕАЖ е смехотворна", посочи той.
Дилов смята, че ако не се реагира, "се обрича свободата, която е крехка и виси на косъм" и определи действията на ГЕРБ като солидарност с всички медии в България.
Според Тома Биков по време на акцията във вестника са присъствали хора, на които мястото им не е било там. И назова конкретна личност - съветникът на министъра на културата Светослав Трайков. Биков каза още, че на името на Трайков е регистриран сайт за фалшиви новини.
Биков коментира и, че няма никакви основания да изгонят ГЕРБ от НДК, защото са платили задълженията си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!