Д епутатът от БСП д-р Десислав Тасков, който напоследък често чуваме да критикува здравната система и лошото състояние на болниците. И да обяснява, че когато той и партията му дойдат на власт положението в здравеопазването и състоянието на болниците ще се подобри и че той знае как това да се случи, разказват в предаването "Неделята на NOVA".
Неотдавнашни протести пред болницата в Каварна заради предстоящ фалит и четири неизплатени заплати на персонала ни накараха да се разровим и да видим какви ги е вършил д-р Тасков само до преди година и малко, преди да стане депутат на мястото на напуснала парламента негова съпартийка.
Преди това, преди да стане депутат, от 2016 г. до края на 2019 година варненецът Тасков е директор точно на общинската болницата в Каварна. Доведен за шеф от кмета на града – съпартийката му Нина Ставрева. Веднага след назначаването му започват странни управленски решения.
Още на третия ден Тасков сключва договор за правни услуги с адвокат от Шумен. В договора адвокатът се задължава да присъства в болницата един следобед, като не се уточнява, веднъж седмично, месечно или веднъж годишно. Единствената правна услуга, извършена от адвоката, е споразумение с „Енерго-Про” за разсрочено плащане на сметка за ток от 60 хиляди лева. За същия период адвокатските му услуги струват на болницата 70 хиляди лева. Болницата заплаща 70 хиляди лева, за да разсрочи дълг от 60 хиляди.
Освен този адвокат, директорът Тасков назначава и консултант по обществените поръчки от Варна. За срока на договора с него, болницата провежда две обществени поръчки. Консултантът не взима никакво участие в тях. Въпреки това са му заплатени 6 хиляди лева и бензин за 2 500 лв.
И още - болницата купува без конкурс медицинско облекло за близо 30 хиляди лева. Фирмата, от която го купува, е избрана от директора Тасков. Бързо проучване на пазара показва, че същите медицински облекла струват два пъти по-евтино. Любопитно е също, че към поръчката и договора за доставка на медицинското облекло, Тасков е включил мъжко яке-бизнес клас, два мъжки костюма и бизнес обувки.
Съмнителните действия на директорa на болницата в Каварна, Десислав Тасков, сега депутат, не спират дотук. Оказва се, че като директор той е раздавал пари на външни, непознати за персонала на болницата хора. Ето конкретен случай. По нареждане на Тасков болницата е изплатила служебен аванс от 2 700 лева на Светлин Николов, човек, който никога не е работил, не работи в болницата, няма нищо общо с нея и никой там не го познава.
Още по-любопитен е случаят с друг фактура - за ремонт на автоматична скоростна кутия за 2 500 лева, която директорът Тасков носи в счетоводството и болницата му изплаща парите. Странно. Защото болницата не разполага с автомобил с автоматична скоростна кутия. Затова по данните от фактурата открихме във Варна автосервиза, който я е издал. Срещнахме се с механика, извършил ремонта.
Проверихме номера на луксозната кола, който механикът ни даде. Оказа се, че е собственост на Десислав Петров Тасков. Личната кола на директора Тасков, която ремонтира за сметка на болницата в Каварна. Болница, изправена пред фалит и в която лекарите, сестрите и останалите служители не са получавали заплати четири месеца.
Наред с ремонта на скъпата си лична кола, директорът Тасков я зарежда и с гориво – също за сметка на болницата. Макар че няма право на това, документите показват, че докато е бил директор, с частния си автомобил е изразходил 6 тона гориво на стойност 14 хиляди лева. Купувал е дори масло, антифриз и течност за чистачки.
Открихме Десислав Тасков – бивш директор, а сега депутат, пред частна болница във Варна. Той многократно опита да ни заблуди, че когато е бил директор, Общинският съвет в Каварна, без той да иска това, е гласувал решение да му закупи служебна кола и да ползва шофьор. За да спестял пари на болницата, той не изпълнил това решение и карал личния си автомобил. Проверката, която направихме, установи, че това не е истина и че Общинският съвет има едно единствено решение за купуване на автомобил и то не е за купуване на автомобил за директора. Общинският съвет дава съгласие болницата да закупи товарен автомобил с висока проходимост за доставка на препарати, консумативи, разнасяне на медицински проби за анализи и други подобни дейности.
Повече по темата вижте във видеото.
Разследване: Защо фондация задържа 30% от парите, дарени за болно дете
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!