Рк крита е загадката с фланелката с надпис на български, с която се появи героят на американския документален филм "Кръвен брат" на фестивала на независимите продукции "Сънданс" (sundance.org/festival) в Парк сити, щата Юта в САЩ.
Това стана възможно благодарение на Жана Караиванова, продуцент и директор
на филмовите фестивали So Independent в София и Ню Йорк. По молба на Вести.бг тя се свърза с режисьора на наградения документален филм "Кръвен брат" Стийв Хувър, а неговия герой Роки Браат й разказа как се е снабдил с тениската, на която на кирилица е изписано ПФК София.
Роки е млад американец, който в Индия се грижи за сираци, заразени с ХИВ. На Жана Караиванова той разказал, че е харесал и купил фланелката от сайта в интернет на фондацията Hanging Cleats.
Тази неправителствена организация, базирана в Солт лейк сити, си е поставила за цел да се грижи за деца в неравностойно положение.
Във фондацията правят и продават тениски с идеята да помогнат чрез футбола на деца в по-слабо развитите страни по целия свят за живот без наркотици и насилие.
"С всяка продадена тениска детето ще получи още един шанс в живота", пишат хората от Hanging Cleats.
Създали са фондацията през 2007 г. с цел изграждане и реконструкция на футболни игрища и обучение във футболни класове в училища.
Не се обяснява как са подбрани логата за тениските, но освен с "ПФК София" се продават и фланелки с лого на "A" United от Тринидад и Тобаго, Buenos Aires FC от Аржентина, Kingston FC от Ямайка, Sao Paulo SC от Бразилия и Hanging Cleats.
За София, представена на сайта като един от най-древните градове в Европа, е разказана странната история на вероятно измисления Адам "Талантливият" Нелсън (Adam “The Able” Nelson).
.. Действието в приказката се развива по времето около Първата световна война. Нелсън започнал да играе футбол в парка до царския дворец в София и показал таланта си в приятелски срещи с отбори от съседни квартали като "Сабите от Слатина" и "Обеля У". В един момент всички спрели да воюват, за да гледат един мач. Стадион "Георги Аспарухов" (построен обаче през 1960-63 г.?!, бел.ред.) бил пълен за двубоя на "София ПФК" с отбор на германски войници. Адам вкарал победния гол и срещата завършила с резултат 6:5.
Скоро след това бил мобилизиран и на фронта загинал от мина. "Той и историята му обаче остават легенда...", пише в сайта.
Филмът "Кръвен брат", който спечели Голямата награда на журито и Наградата на публиката на последния фестивал "Сънданс", вече е поканен от Жана Караиванова за Четвъртия софийски фестивал на независимото кино So Independent, който ще се състои в края на октомври т.г.
"Кръвен брат" разказва за Роки, който преди две години заминал за Индия, за да потърси нов смисъл за
живота си. След като посетил сиропиталище за болни от СПИН в Ченай, решил, че
никога няма да може да се върне и да живее както преди. Не го
интересува, че е поставен в ролята на аутсайдер в индийското общество.
Героят с тениската "София" бил недоволен от живота
си в Америка. Израснал в разбито семейство, той открил призванието си да
работи за нуждаещи се деца, да се грижи за тяхното здраве.
Авторът на филма и неговият герой са обещали да дойдат в София на So Independent.
Междувременно в Ню Йорк във вторник, 19 февруари, се открива Деветият фестивал на новото българско кино - американският фестивал на So Independent.
Разкрита е загадката с "българската" тениска
По молба на Вести.бг Жана Кариванова издири Роки Браат - младежа с тениската на "ПФК София" от документалния филм "Кръвен брат" на режисьора Стийв Хувър
12 февруари 2013, 09:39
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!