„От първи до осми клас никой не може да говори български. Те не могат да четат, не могат да пишат, но получават дипломи”, така коментира Свилена Петрова, бивша преподавателка, ситуацията в училище в софийското село Хераково.
Източва ли се бюджетът за образование със списъци с несъществуващи ученици, къде са те и как се прикриват отсъствия? Екип на NOVA направи разследване.
Как да насърчим детето да чете
Промениха медицинските бележки за училище
Тодорка е на училище, съучениците ѝ обаче ги няма. Те присъстват по документи и според отбелязаното в дневника. Така в празната класна стая преподаватели пишат оценки на ученици, които не познават. В същото време учебното заведение получава от държавата по около 1400 лв. за всяко дете.
По документи в училището има общо 75 ученици, повечето от които са от ромски произход..
Децата пристигат с две маршрутки – едната от София, а другата от „Божурище”. В двете бусчета имаше общо 17 ученици.
Директорът на училището обаче отрича да се отчитат като присъстващи отсъстващите деца.
Последната проверка, която е правена от Регионалния училищен инспекторат, е от миналата учебна година. Тогава е установено, че има много липсващи ученици с неотразени в дневника отсъствия. Проверките на инспектората обаче завършват без последствия, тъй като за отсъствията има бележки от лекар.
Така деца, които не ходят на училище, завършват основно образование. А държавата дава бюджети от над 100 хиляди лева на училища, в които реално почти никой не учи.
„Трябва да има нова проверка по този случай. Децата трябва по принудителен начин да бъдат докарани в училище. Българската политическа класа обаче е изключително мека по отношение на тези прояви по някакви причини. Проблемите с образованието просто се неглижират”, коментира бившият просветен министър Сергей Игнатов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!