С ъс специална церемония "Камъче по камъче, ръка за ръка, минало и бъдеще" в Пловдив бе представена, преди официалното й откриване, цялостно разкритата и експонирана Епископска базилика на Филипопол и реставрираните над 2000 кв. метра мозайки от IV-VI век.
Събитието започна с откриване на възпоменателна плоча и отдаване на почит към тленните останки на местни жители, открити в средновековния некропол, който се е развил върху руините на Базиликата през X - XIV век.
Епископската базилика на древния Филипопол е един от най-големите и значими в европейски мащаб археологически обекти и културно-исторически паметници.
Това е едно духовно място, заредено с много специална енергия, което е чакало 17 века правилните хора и правилният момент, за да възкръсне отново, каза по време на събитието кметът на Пловдив Иван Тотев. Той добави, че това не е първият съвместен проект на община Пловдив и Фондация "Америка за България" и е може би най-големия проект, осъществен чрез публично-частно партньорство. Ние приехме този обект, защото знаехме, че с възстановяването му той ще се превърне във важна туристическа дестинация в България, каза Крис Малтън, председател на Фондация "Америка за България".
След като официалните гости разгледаха експонираните над 2000 кв.метра мозайки от IV-VI век бе открита "Стената на толерантността", на която посланици и официални лица от 23 държави са оставили послания в духа на общите ни ценности за приятелство и разбирателство. Част от посланията, които бяха прочетени, гласяха: Заедно; Игнорирането не е толерантност; Нека обръщаме внимание на различията и да ги обсъждаме вместо да ги загърбваме; Няма мир без толерантност и приемане; Заедно сме по-силни и др.
До момента от учредената в началото на годината Фондация "Приятели на Базиликата - Пловдив" са събрани 100 000 лева по кампанията "Дари си птица" и досега са осиновени 20 птици. Събраните средства ще бъдат използвани за организиране на събития с образователен и културен характер, каза пред БТА директорът на фондацията Катя Стайкова. Тя добави: Вярваме, че Епископската базилика на Филипопол, която въплъщава вековна история, култура и традиции, ще се превърне не само в удивителна историческа забележителност, но ще бъде културен, туристически и общностен център."
Събитието бе организирано от община Пловдив и Фондация "Америка за България". Обектът е включен в индикативният списък на ЮНЕСКО, като мозаечното наследство на Пловдив, който включва още Малката ранно-християнска базилика и къща "Ейрене" в подлез "Археологически".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!