Б ългарската академия на науките (БАН) и протестиращите синоптици (НИМХ) подписаха споразумение за процедурата по отделянето от академията.
С активното участие на браншови синдикат "Висше образование и наука"- КНСБ (ВОН-КНСБ), НИМХ, БАН и МОН се споразумяха, а учените оттеглят готовността си за ефективни протести.
Документът бе подписан днес от председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски, доц. Снежанка Балабанова, председател на Общото събрание на учените в НИМХ, председателят на синдикат ВОН-КНСБ доц. Лиляна Вълчева и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, съобщиха от КНСБ.
Съгласно подписаното споразумение, в срок до 31 октомври 2018 г., МОН ще разработи и внесе в Министерски съвет проект на постановление за създаване на изследователски институт към МОН. Новата научна институция ще поеме всички функции и дейности на досегашния НИМХ към БАН. Тя ще придобие безвъзмездно имуществото на НИМХ при Българската академия на науките, включително архива му.
До приключване на бюджетната година НИМХ ще разполага и ще се разпорежда със средствата от субсидията от държавния бюджет, както и със средствата от собствени приходи, съгласно утвърдения бюджет на института.
Управителният съвет на БАН пък се съгласява да разгледа кандидатурите за временно изпълняващ длъжността директор на НИМХ, предложени им от Общото събрание на учените в НИМХ и да предложи на Председателя на БАН за назначаване една от тях, която да отговаря на Устава на Академията, предвижда още споразумението.
Днес изтече крайният срок, който синоптиците, недоволни от финансирането на работата им в рамките на БАН, дадоха за назначаване на ръководство на Института.
Те предупредиха, че ако това не се случи, ще спрат прогнозата за времето, осигурявана 24 часа в денонощието. До края на деня се очаква да бъдат разгледани кандидатурите за временен директор на НИМХ. От 20 дни структурата е без ръководство.
Подписването на споразумението с БАН и синоптиците беше ключово, за да може синоптиците да изпратят своите предложения за временно изпълняващ длъжността председател на Националния институт по метеорология и хидрология.
Според споразумението функциите на Института по метеорология и хидрология трябва да преминат към изследователския институт, създаден от Министерския съвет, а новата точка е, че до края на октомври Министерството на образованието трябва да внесе в МС проект за предложение за създаване на подобен институт.
Лиляна Вълчева, председател на синдикат "Висше образование" обясни:
"От днес въздъхвам и поемам дъх за нови преговори, тъй като бюджетът на БАН, бюджетът на висшите училища, въобще бюджетната процедура малко закъсня и сега вече по-спокойно можем да водим тези преговори, разчитайки, че НИМХ ще бъде в бюджет 2019 г. на отделен ред, в основният си принципал - МОН“.
Професор Пламен Нинов, който е заместник-директор на Института по метеорология и хидрология, бе избран като най-компромисния вариант за временно изпълняващ длъжността.
Синоптиците предложиха и професор Христомир Брънзов, с който не са съгласни в БАН, а предложението на БАН - Костадин Ганев да оглави Института временно не е прието пък от синоптиците. В момента БАН трябва да реши коя от кандидатурите да приеме.
На излизане председателят на БАН Юлиян Ревалски каза пред журналистите:
"Някои редакционни бележки бяха направени, както от наша страна, така и от страна на НИМХ, бяха добавени някои нови неща, които са свързани с бъдещото преструктуриране, по-скоро бъдещо създаване на структура. Обединихме се около един текст, в който ние се ангажираме заедно да разгледаме техни кандидатури, които ще постъпят сега в БАН и да предложим една от тях за длъжността директор. Това е ангажиментът“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!