П резидентът Росен Плевнелиев награди генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен с орден "Стара планина" - първа степен, за изключително големите му заслуги за укрепване на мира и сигурността в световен мащаб.
Расмусен, чийто мандат изтича на 1 октомври т.г., е на посещение у нас.
Визитата му е в контекста на подготовката на Срещата на върха на Алианса през есента и отбелязването на годишнините от разширяването на Организацията на Северноатлантическия договор.
В приветствието си президентът Плевнелиев подчерта, че Андерс Фог Расмусен е един от двигателите на разширяването на ЕС и на НАТО към страните от Централна и Източна Европа. Той припомни, че в качеството си на премиер на Дания през 2002 г. На срещата на върха в Прага Расмусен подкрепи приемането на страната ни в Алианса, както и че като ротационен председател на ЕС фиксира датата 1 януари 2007 г. за приемането ни в Съюза.
По думите на президента лидерството и визията на Андерс Фог Расмусен за развитието на Алианса е създало нова култура на сътрудничество в областта на отбраната, а предприетите от него реформи са допринесли за изграждането на организация, способна да отговори на съвременните предизвикателства пред мира и сигурността.
Андерс Фог Расмусен каза, че вижда този орден като ярък символ както на успеха на България, така и на НАТО - успех на стремленията на България към свобода и интеграция в демократичното евроатлантическо семейство и успеха на Алианса в привличане на суверенни държави, които са направили свободния си избор да работят за общата сигурност.
Ние заедно помогнахме да изкореним разделителните линии от миналото, каза Расмусен.
Расмусен за Украйна, НАТО, Европа и Русия
След срещата на "Дондуков 2" на съвместен брифинг с президента Плевнелиев Расмусен отново призова Русия да предприеме конкретни мерки, за да възстанови доверието на международната общност.
"Сега виждаме визията на Европа - цяла, свободна и мирна, която е поставена под въпрос от руската агресия срещу Украйна; опитите на Русия да изгради нови разделителни линии в Европа със сила, да ограничи суверенитета на Украйна и да пресъздаде нова сфера на влияние, която е против международните норми", посочи Расмусен.
На въпрос Расмусен каза, че правилният път е да се намери политическо и дипломатическо решение на кризата и да се намери начин да се върви напред чрез диалог. Той посочи, че първата стъпка трябва да бъде Русия да изтегли своите войски и да допринесе за деескалация на ситуацията. Русия трябва да изпълни международните задължения и ангажименти и да се ангажира в пряк диалог с украинското правителство, каза Расмусен.
Ние не обсъждаме военни опции, но НАТО е фокусирано върху осигуряване на ефективната защита и закрила на всички наши съюзници и ще предприемем всички необходими стъпки, за да сме сигурни, че тази колективна отбрана е ефективна, каза още генералният секретар на НАТО.
Президентът Росен Плевнелиев каза, че нарушаването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна са голяма заплаха за стабилността и мира в Европа. Кризата в Украйна показва, че средата за сигурност в Европа се променя динамично и затова трябва да предприемем краткосрочни и дългосрочни мерки, посочи президентът. Той каза, че в краткосрочен план за България и за други държави членки е важно да се изготвят планове за извънредни ситуации, чрез които да се повиши общата ни сигурност.
Още награди за Расмусен в София
Междувременно, докато в президенството Плевнелиев връчваше орден "Стара планина" на генералния секретар на НАТО, около 11 ч симпатизанти на "Атака" започнаха да се събират пред сградата на държавния глава.
Те носеха плакати с надписи "НАТО не ни въвличай във война с Русия", "България вън от НАТО". Освен това скандираха "терорист" и "убиец", предаде Агенция "Фокус".
Според лидера на "Атака" Волен Сидеров Андерс Фог Расмусен не заслужавал Орден "Стара планина", тъй като отличието не било "някаква станиолова финтифлюшка, която да се подарява на който и да е", а се връчвало за големи заслуги към българския народ. Вместо орден от "Атака" бяха приготвили тиквен медал за генералния секретар на НАТО.
По думите на Сидеров хора като Расмусен и Виктория Нюланд, помощник-държавният секретар на САЩ, не идвали случайно на посещения в София. Тайната дипломация винаги е носила катастрофи на България, коментира Сидеров и допълни, че ще иска в парламента да бъде представена информация за посещението на Расмусен.
Медалът беше закачен пред Президентството.
По-рано днес генералният секретар на НАТО бе награден от министър Ангел Найденов с почетния знак на МО "Свети Георги" - I степен.
Отличието беше дадено за принос в утвърждаването на НАТО като най-силния съюз за колективна отбрана в света.
"Тази церемония не е само обикновено протоколно събитие", каза министърът на отбраната Ангел Найденов, който направи част от изказването си на английски език. Найденов добави, че наградата е знак на признателност за личните постижения на Расмусен по време на мандата му, отбелязвайки и честването на десетата годишнина от пълноправното членство на България в Алианса.
"България е по-силна с НАТО и НАТО е по-силна с България", каза генералният секретар на организацията в Министерството на отбраната.
Расмусен каза, че използва възможността, за да отдаде почит на българските въоръжени сили, поздравявайки за смелостта, професионализма и решителността да се защитават общата сигурност и ценности.
"Бъдете уверен, че в България вие винаги ще бъдете добре дошъл, тук ще намерите не само ваши партньори и съюзници, ще намерите приятели", посочи родният министър на отбраната.
Той връчи на Андерс Фог Расмусен икона на Свети Георги Победоносец, отбелязвайки, че светецът воин е покровител на Българската армия и добавяйки пожеланието Свети Георги да бъде и негов закрилник.
По-рано днес генералният секретар на НАТО се срещна и с министър-председателя Пламен Орешарски.
Полагаме усилия да даваме своя принос в операциите на НАТО. Готови сме да правим това и в бъдеще, заяви премиерът по време на срещата си с Расмусен.
Премиерът е изразил своята благодарност за усилията на Расмусен, за доброто отношение към България и за партньорската подкрепа. Той е изтъкнал, че ако преди страната ни е разглеждала членството в Алианса в контекста на евроатлантическите отношения, в последните години то се оценява и в условията на криза.
Орешарски и Расмусен са изразили съгласие, че стабилността не е даденост и за нея трябва да се полагат усилия.
По отношение на разходите за отбрана в България премиерът Орешарски е обърнал внимание на необходимостта от подобряване на тяхната структура. Според министър-председателя делът за модернизация е малък и има вътрешни резерви, които ще се опитаме да използваме.
Премиерът е подчертал, че по-нататъшното модернизиране на армията и адаптирането към стандартите на НАТО остава един от приоритетите.
Министър-председателят е изтъкнал, че България се стреми да помага на западните си съседи за тяхната подготовка по пътя към ЕС и НАТО. "Нашият регион е бил конфликтна точка в миналото. Надявам се, че в бъдеще няма да бъде така", е отбелязал премиерът.
По отношение на украинската криза той е подчертал, че запазваме надеждите си конфликтът да се реши по дипломатически път.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!