„Някой иска да върне безконтролното подслушване в България. Органите, които целят това, са прокуратурата и ДАНС, защото не харесват, че бюрото си върши работата”. Това заяви за „Здравей, България” по NOVA Бойко Рашков, председател на Националното бюро за контрол на специализираните разузнавателни средства.
Той коментира работата на ръководената от него институция, след като ДАНС отне достъпа до класифицирана информация на заместника му Георги Гатев. Мотивите бяха, че Гатев е ненадежден и не може да пази информация.
Цацаров поиска имунитета на Марешки заради рекет и заплахи
ГДБОП ще може да шпионира „Вайбър“, „Фейсбук“ и „Скайп“
„Там става дума за контакти с граждани, разяснения на граждани, срещи с граждани. Не става дума за накърняване или застрашаване на националната сигурност”, посочи Рашков. Той е категоричен, че мотивите „нямат нищо общо с правото и действителността”.
„Според мен това е направено, за да се спре Националното бюро за контрол на специализираните разузнавателни средства да осъществява своите правомощия по закон”, смята Рашков.
Той не пожела да коментира спекулациите, че действията на прокуратурата срещу неговия заместник са начало на атака срещу Движението за права и свободи, но посочи, че е налице „основание да се мисли в тази посока, защото има публикации в медиите, а ДПС е предложило г-н Гатев”.
„За по-малко от три години, откакто съществува институцията, ние успяхме да ограничим използването на специални разузнавателни средства в нашата страна в пъти, с което смятам, че в настоящия момент България е напълно в съответствие с европейските стандарти в тази област”, заяви Рашков.
„До 2014 г. един от държаните органите, които безогледно искаха прилагане на специални разузнавателни средства в абсолютно противоречие на закона беше ДАНС”, която Рашков няколкократно днес нарече Държавна сигурност, правейки очевидна аналогия със службите в комунистическата държава.
„Те са едно полезно средство, докато са съобразени със закона, излязат ли извън рамките на закона, те вредят на обществото”, предупреди председателят на НБКСРС.
Той поясни, че бюрото обработва по около 100 сигнала от граждани за неправомерно използване на СРС на година и изготвя доклад, който представя в парламента. Сигнал може да бъде подаден в свободна форма от всеки.
Според Рашков проверката, извършена от прокуратурата, е „проформа” и прокурорите не желаят да „разберат как работи бюрото”.
„Потърсих многократно официално главния прокурор, но той не се отзова на поканата да проведем разговор в тази насока”, поясни Рашков.
„Тази симбиоза в последните години между прокуратурата и ДАНС никак не е случайна. Това, което се случи в Гатев е постановка”, смята Рашков. По думите му има опити за „незаконен контрол със специални разузнавателни средства” срещу журналисти, депутати, магистрати и членове на Висшия съдебен съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!