„Аз съм потърпевш в КТБ и трябва веднъж завинаги да се знае, че парите в КТБ не са на Цветан Василев, а на нас, вложителите“. Това заяви в ефира на предаването „Здравей, България“ по NOVA депутатът от ГЕРБ и бивш министър на културата Вежди Рашидов.
„Източването на КТБ има много физиономии, много лица.
И Елена Йончева трябва да знае, че с крадени пари не може да правиш слава“, каза още Рашидов по повод срещу народния представител от БСП за пране на пари в особено големи размери чрез извършени финансови операции с пари, присвоени от КТБ.
Повдигнаха обвинение на Елена Йончева
„Нека никой не забравя, че КТБ беше една легитимна българска банка с лиценз от българската държава, не е художествена самодейност. Бях вложител в КТБ, защо да не съм, когато съм дал в сметната палата декларации, проверени от НАП. Реших да си харча парите в България.
Така че Елена Йончева да знае, че
с чужди пари голяма слава не бива да се прави
и в крайна сметка това са нашите пари. И Чакърдъкова взимаше и хвалеше Цветан Василев, но това са нашите пари, така че темата е много чувствителна за много хора“, каза още той.
Самата Йончева определи разследването срещу нея като политическа репресия. Зад нея застана цялата парламентарна група на социалистите. Рашидов пък бе категоричен, че лидерът на левицата Корнелия Нинова „се опитва да превръща всичко в политика, но кражбата на парите на българския народ не е политика”.
Бившият министър на културата коментира и
напрежението в редиците на Патриотите.
Според Рашидов е нормално четири различни партии да мислят по малко по-различен начин.
„Не знам защо ги наричате трусове. Когато един организъм е жив, в него има разминавания понякога и това е съвсем естествено. Не би било естествено да няма новини, ще бъде скучен животът. Когато три партии са на едно място, всички трябва да приемем, че там има различия. По-важно е министрите им да си гледат работата, за да може правителството да функционира нормално”, каза депутатът от ГЕРБ.
„Разбира се, че тези разногласия пречат малко на кабинета и на парламента. В една гонка всеки бърза да се качи на най-бързия кон, така е и в политиката, всеки хваща една вълна и иска да се качи върху нея, от което разбира се да има дивиденти. За мен лично няма драма за това, че мислят по различен начин три различни партии“, обясни още Рашидов.
Целия разговор чуйте във видеото горе.
По-късно днес казусът Елена Йончева стана повод за поредния скандал между депутатите, който беляза заседанието на Народното събрание. Спокойният ритъм на работа по време на парламентарния контрол беше нарушен заради декларация на лидера на БСП Корнелия Нинова. В нея тя защити съпартийката си Елена Йончева, срещу която прокуратурата повдигна обвинени за пране на пари. „За 5 години никой около разследването за КТБ не е чувал за името на Елена Йончева.
Стои въпросът – защо сега? Защото е политически процес, а не наказателен!“,
обяви Нинова от парламентарната трибуна.
Според нея обвинението срещу Йончева е „репресия заради смелостта ѝ да изнася случаите на кражби“ при управлението на страната. Лидерът на левицата припомни, че с писмо е настояла държавното обвинение да оповести имената на българските политици, за които има доказателства, че са били свързани с КТБ, но нито един от тях не е обявен публично.
Тя отново подчерта, че цялата ПГ на „БСП за България“ застава зад Елена Йончева и дори ще потърси международна подкрепа чрез писма до посолствата на държавите от ЕС, Международната и Европейската федерации на журналистите и „Репортери без граници“.
„Можем заедно не само да осъдим авторитарния режим на Борисов в България, можем заедно да го отхвърлим“,
обяви в края на изказването си Корнелия Нинова, което предизвика реакции в залата.
Отговорът на ГЕРБ не закъсня. „Не бива Народното събрание да се използва за трибунал, има си съд и прокуратура“, възпротиви се депутатът Александър Иванов, според когото изказването на Нинова нарушава принципа на разделението на властите. „Моля да обръщате внимание на изказванията от тази трибуна, да не се използват епитети по управлението“, призова той председателстващия заседанието Емил Христов.
Настояването на Александър Иванов от своя страна предизвика вълна от недоволство сред представителите на опозицията. „Как може депутат от мнозинството да определя какво да говори председателят на опозицията? Председателят на парламентарната група има право да говори каквото иска, когато иска и както иска“, категоричен бе Георги Свиленски от БСП.
Думите на Свиленски, че Нинова е председател на опозицията предизвикаха протест от страна на лидера на ВОЛЯ Веселин Марешки. „Тя да говори от името на БСП, не от името на ДПС и ВОЛЯ“, призова той.
Напрежението в залата се повиши още повече, когато на парламентарната трибуна се качи депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски.
„Нямате право да давате думата на крадците да викат: „Дръжте крадеца“,
заяви той, което даде повод на депутатите от опозицията да поискат от председателстващия заседанието да му наложи наказание. Такова обаче не последва.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!