С нощи стояхме до толкова късно, за да намерим общ подход към решаване на всички тези проблеми - особено в две направления. Едното е вземането на решение за съвместно закупуване на газ от страните членки на ЕС, но най-важното е, че това ще бъде на доброволен принцип. Това каза президентът Румен Радев от Брюксел, където втори ден е на работно посещение и представлява страната ни на заседанието на Европейския съвет.
Демерджиев: Вратата за България пред Шенген е широко отворена
Второто нещо, което президентът посочи, е въвеждането на динамичен ценови коридор при транзакции с газ и таван на цената на газа, когато той се използва за производството на електрическа енергия, предават от DarikNews.bg.
Това са решения в най-общ вид на високо политическо ниво. На следващ съвет на министрите на енергетиката на държавите-членки, където ще се говори в конкретика, обясни Радев.
Най-важното, което решихме е, че ако дадена държава, която е членка на ЕС, се чувства застрашена, че по някакъв начин това ще накърни нейните интереси, то темата ще се върне отново в съвета. Това е един вид арбитраж на високо политическо ниво. Темата стои отворена, но най-важното е, че подчертахме отново най-важните критерии, около които се обединихме - това е защитата на домакинствата, на най-уязвимите и запазване на конкурентноспособността на ЕС.
Радев коментира и речението на Нидерландия за присъединяването на България към Шенген. Нидерландският парламент прие резолюция, в която се казва, че не трябва да гласува за присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство.
"Имахме задълбочен разговор с Марк Рюте. Много е важно да се знае, че в парламента на ЕС само четирима депутати от Нидерландия гласуваха против присъединяването на България към Шенген, а останалите 15 евродепутати от Нидерландия гласуваха "За", обясни Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!