102

С лед Съвета за национална сигурност днес, президентът Румен Радев даде изявление пред медиите.

Президентът Румен Радев заяви, че ако парламентът си тръгне без да актуализира бюджета, служебният кабинет ще бъде с вързани ръце, няма да може да ползва осигурените от хазната финансови средства, а българите за пореден път ще изнесат кризата на своя гръб.

Това каза държавният глава в изявление след четиричасовото заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, на което бяха обсъдени необходимите финансови мерки за преодоляване на потенциална здравна и социално-икономическа криза от пандемията от COVID-19 и мерките за противодействие на засиления миграционен натиск през границата на България с Турция.
КСНС не постигна консенсус по въпроса за актуализация на бюджета, въпреки провелите се задълбочени дискусии, обяви Радев.

Президентът отбеляза, че повечето парламентарни партии смятат, че дебатът за бюджета може да се води единствено в парламента и заяви, че за него това е въпрос, касаещ пряко националната сигурност. Това е въпрос, който изисква максимална мобилизация и консолидация вътре в Народното събрание, която всички виждаме, че не е налице, особено при високия риск този парламент да не може да актуализира бюджета, поради недостиг на време при неуспешно приключване на конституционната процедура за съставяне на правителство, каза Румен Радев.

Две кризи - здравната и мигрантската, ще доминират обществения дневен ред през есента. Тяхното овладяване изисква организация, усилия и финансов ресурс, каза Радев. Той посочи, че служебното правителство е успяло да осигури необходимите финансови средства в хазната, но заяви, че за да може те да стигнат до болниците, до нуждаещите се, до медицинските специалисти, работещите и предприемачите в условия за криза, до пенсионерите, до хората, които охраняват границата, трябва Народното събрание да актуализира бюджета.

Държавният глава заяви, че ако парламентът не актуализира бюджета, няма да има средства за закупуване на необходимите лекарства и консумативи и за допълнителни възнаграждения на медицинския и немедицинския персонал, няма да може да бъде продължена мярката 60/40 и други мерки за запазване на трудовата заетост на наети лица при работодатели и самоосигуряващи се, няма да се изплаща месечна целева помощ за семейства с деца до 14-годишна възраст, както и за усилване на охраната на държавната граница при растящ миграционен натиск. Без актуализация на бюджета няма да бъдат възстановени средствата, взети от МВР при активиране на COVID буфера, което ще постави МВР в невъзможност да покрие разходите за персонал и издръжка за декември, без да се отчитат потенциалните допълнителни разходи, свързани с увеличения миграционен натиск, каза още Румен Радев. Без актуализиран бюджет няма да се изплаща пълният размер целеви помощи на отопление на над 333 000 лица и семейства, няма да се изплаща пълният размер по механизма "Лична помощ" на над 42 000 лични асистенти за хора с увреждания, няма да има индексация на пенсиите и стотици хиляди пенсионери ще останат под прага на бедност, описа още ситуацията президентът.

В изявлението си държавният глава засегна и темата за изтеклите записи с полицейско насилие при протестите миналото лято.

Той приветства решението на председателя на Народното събрание да свика извънредно заседание на парламента по темата, както и решението на министъра на вътрешните работи за проверка на досегашните проверки за разследването на случая.

Румен Радев заяви, че трябва да се извърши внимателна преценка на всички факти и отговорности, да се установи цялата верига на отговорност от извършителите до администраторите и политиците, разпоредители или допуснали насилието или такива, прикрили насилието. Трябва да се извърши проверка дали са били ангажирани частни охранителни структури в охраната на протеста и в разправата над протестиращи и под чие разпореждане, посочи още Радев.

Отговорността за насилието трябва да се реализира в съответствие със закона, каза още Радев.

В този акт трябва да реагираме като демократично общество, което не бива да позволява по такъв грозен начин да се тъпчат конституционните права на българските граждани, заяви държавният глава.

По думите на Румен Радев необяснимо е бездействието на прокуратурата по казуса. Той посочи, че през септември се очаква посещение на Мониторинговата група за демокрация към ЕП и допълни, че България трябва да отстои своята репутация като европейска демокрация, в която гражданите могат да разчитат на върховенството на закона, а не тази репутация да бъде поставена под въпрос.

От пресекретариата на държавния глава съобщиха, че

президентът Румен Радев ще проведе допълнителни консултации с парламентарно представените политически сили в 46-ото Народно събрание в рамките на конституционната процедура за връчване на проучвателен мандат за съставяне на правителство. 

На 17 август, вторник, Радев ще приеме в президентската институция представители на парламентарните групи на "Има такъв народ" от 9.00 часа, на ГЕРБ от 10.15 часа и на "БСП за България" от 11.30 часа. На 18 август, сряда, държавният глава ще проведе консултации с представители на парламентарните групи на "Демократична България" от 14.00 часа, на "Движението за права и свободи" от 15.15 часа и на "Изправи се БГ! Ние идваме!" от 16.30 часа.

Първи коментари след Съвета за национална сигурност

Мустафа Карадайъ напусна протестно КСНС

Коментари 102
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

102 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Пари Преди 35 минути

Има по-високо доверие на пазарите, на инвеститорите и по-добре работещи институции, подчерта той

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Свят Преди 1 час

Тя бе отвлечена при атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 година

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 3 часа

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

<p>Безпрецедентни рокади в Пентагона</p>

Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали

Свят Преди 3 часа

Тези решения на президента на САЩ поставят началото на период на сътресения в Министерството на отбраната

Какво представлява синдромът на късия сън

Какво представлява синдромът на късия сън

Любопитно Преди 3 часа

Синдромът на краткия сънсе отнася за хора, които естествено и редовно спят по-малко от шест часа

.

„Крадци на гробове взеха кръста на дъщеря ми и на майка ми – два пъти“

Свят Преди 3 часа

Семействата са опустошени, а местата - осквернени, което предизвиква гняв

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Свят Преди 3 часа

Китайската комунистическа партия претендира, че Тайван е част от нейната територия

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Любопитно Преди 3 часа

На следващия ден, неделя, са Месни заговезни, тогава започва големият Великденски пост

<p>22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна</p>

22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Технологии Преди 4 часа

Промяната е заради искане на британското правителство

<p>Транспортният министър освободи директора на БДЖ</p>

Транспортният министър Гроздан Караджов освободи директора на БДЖ

България Преди 10 часа

Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Свят Преди 10 часа

Съдебните заседатели взеха решението си след по-малко от два часа разисквания

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Любопитно Преди 11 часа

Те споделят преживяното в ексклузивно интервю за подкаста „Един без друг“

Уволниха шефката на пожарната в Лос Анджелис

Уволниха шефката на пожарната в Лос Анджелис

Свят Преди 11 часа

Бас бе подложена на критики за това, че в деня на пожарите е била в Африка

Хърватия прие закон срещу високите цени

Хърватия прие закон срещу високите цени

Свят Преди 11 часа

Търговците ще трябва да показват сегашната и предишната цена на продукта

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Свят Преди 12 часа

Служител на Белия дом: Време е Зеленски да напусне сцената