П резидентът Румен Радев връчи третия мандат за съставяне на правителство на БСП. Той бе приет от председателя на парламентарната група Георги Свиленски.
Нинова: За нас социалната политика е абсолютен приоритет
"В изпълнение на Конституцията на Република България възлагам на БСП да посочи кандидат за министър-председател. БСП успя да запази добрият тон в една сложна ситуация. Показахте, че можете да търсите консенсуса и да работите с останалите политически групи. Вярвам, че ценностите, които обединяват хората от левицата - мир, солидарност, свобода, са ценностите, които трябва да се ръководи всяко едно българско правителство", обърна се държавният глава към Свиленски.
Президентът връчва третия мандат за съставяне на правителство
"От името на ПГ на БСП искам да ви уверя, че ще положим всички усилия да съставим кабинет, който да работи за сигурността и благоденствието на българските граждани. Надявам се на отговорността на всички политически групи, които до сега заявиха загриженост да осигурим необходимата подкрепа за редовно правителство", заяви от своя страна Георги Свиленски, цитиран от DarikNews.bg
Нинова: България е на първо място в Европа с нещо добро
Веднага след връчването на мандата коментар направи и лидерът на БСП и вицепремиер Корнелия Нинова.
"Все още нямаме кандидат за премиер. Първото, което ще направим е да сложим програмата, която изработихме преди две седмици на масата за разговори. Първи ще поканим "Продължаваме промяната", защото тя е обединяващото между трите партии, но е и възможност за обновяване на отношенията ни с досегашните партньори в правителството", коментира Нинова след получаването на мандата.
"Разговорите ще започнат още утре. Разбираме, че в момента върху нас пада огромна отговорност и ще подходим разум и диалогично с една цел - да гарантираме сигурност на държавата и спокойствие на хората. Смятаме, че първата по големина партия трябва да излъчи кандидатът за премиер. Най-трудното ще бъде с ИТН - хора, които си размениха такива реплики да накараме да седнат на една маса и да разговаряме за политики и това, което ни чака през есента и зимата", подчерта още тя.
"За нас социалната политика остава приоритет, искаме да останем такива и в преговорите и в бъдещо правителство. Имената на министрите ще станат ясни след като се споразумеем около изработената програма. Намираме се в тежки кризи, смятаме, че трябва да се носи ясна политическа отговорност - сега ни трябват държавници и лидери, които да се изправят и да поемат отговорността. Другото би означавало скриване зад експертен кабинет", заяви Нинова.
Нинова посочи още, че с ДПС, ГЕРБ и "Възраждане" няма да водят преговори.
"Досега с "Демократична България" работихме добре и винаги сме намирали общ език въпреки идейните ни различия. Не мисля, че и сега ще бъде по-различно. Трудното е да се намери сечението и добрия тон между ИТН и ПП", допълни тя.
По думите на Нинова Кирил Петков заслужава уважение за решението си да отстъпи крачка назад. Ако не се гласува кабинет ще отидем на избори и хората ще решат какво трябва да се случи. Няма да бавим връщането на мандата ако видим, че няма да постигнем договореност. Ако видим и малки знаци, че можем да постигнем съгласие, тогава ще си отделим и повече време.
Според конституцията президентът в седемдневен срок след връщане на втория мандат възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за премиер. Според решение на Конституционния съд от 1992 г., след като бъде излъчен, кандидатът за премиер има седемдневен срок, в който да представи състав на правителството.
Няма обаче точно определен срок, в който да се посочи кандидатът за министър-председател. Това дава възможност третият мандат да продължи по-дълго, което дава възможност и за повече преговори за правителство.
До започването на конституционната процедура в опит за ново правителство в рамките на настоящия парламент се стигна след гласуването на вот на недоверие и оставката на правителството на премиера Кирил Петков. На 8 юли номинираният за премиер от най-голямата парламентарна сила "Продължаваме Промяната" (ПП) Асен Василев върна на президента неизпълнен първия проучвателен мандат, след като ПП не успяха да съберат подкрепа за техен нов кабинет.
В четвъртък, 14 юли, от ГЕРБ-СДС потвърдиха позицията си пред президента, че няма да упражнят даденото от конституцията право за реализиране на проучвателен мандат за правителство в този парламент, както и че няма да посочват кандидат за министър-председател.
Ден по-късно, на 15 юли, преди да реши на кого да връчи третия мандат, държавният глава проведе, както беше обявил, консултации с всички парламентарни сили, за да чуе каква формула предлагат за изход от кризата, какви са техните нагласи за коалиране, за търсене на парламентарна подкрепа за съставяне на правителство, и около какви приоритети и програми биха търсили обединение.
На консултациите четирите партии от досегашната управляваща коалиция – „Продължаваме Промяната“, БСП, „Демократична България“, „Има такъв народ“, макар и с нюанси в позициите си, декларираха желанието си за диалог и да положат усилия за създаване на ново правителство в рамките на този парламент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!