„Времето на едноличната премиерска власт приключи и надеждата то да бъде възстановено беше категорично отхвърлена от българските граждани на изборите”.
С тези думи президентът Румен Радев се обърна към представителите на „Продължаваме промяната” в началото на започващите днес консултации за връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
„Двете служебни правителства, които назначих стабилизираха страната”, заяви Радев и добави, че едно ефективно управление под формата на коалиция може да съществува, а президентската институция е отворена за диалог, както и да оказва подкрепа в рамките на правомощията ѝ.
„Осъзнахме, че е напълно неотложно да има правителство”, обърна се към президента номинацията за министър-председател на „Продължаваме промяната” Кирил Петков.
Новата формула на властта, Нинова вицепремиер?
„На България вече ѝ е абсолютно належащо да има редовно правителство. Ние сме взели тази отговорност присърце и идеята е в най-близко време ще ви представим проектокабинет, базиран на коалиция от четири партии”, поясни Петков.
Петков: Ще предложим Бойко Рашков за вътрешен министър
Той отбеляза, че до този момент разговорите между „Продължаваме промяната”, БСП, „Има такъв народ” и „Демократична България” преминават конструктивно, както на лидерско ниво, така и на експертно.
Кирил Петков: До дни България може да има ново правителство
„Очертахме 18 работни групи, всяка от която очерта спешни мерки. Направихме коалиционен документ, който беше приключен снощи и изпратен до всички коалиционни партньори. Той обобщава всички мерки, които сме обсъдили. Всяка една от партиите в тази коалиция да бъде представена в бъдещия кабинет близко до гласовете. Имахме над 90% общи политики. Независимо дали имаме дясна или лява идеология, проблемите са толкова наболели. България има нужда от магистрали, добри доходи, да си върне българите от чужбина. Днес или утре очаквам нашите коалиционни партньори да върнат документа и най-скоро време да дойдем при Вас”, каза Кирил Петков на президента.
„Очакваме да имаме четирима вицепремиери и две нови министерства”, коментира Петков след срещата с Радев.
„Снощи в полунощ изпратихме коалиционното споразумение на нашите партньори, в което направихме предложение за разпределението на министерствата. Надяваме се да чуем отговор дали имат същите виждания като нас. Това, което постигаме е добра комуникация и добра дисциплина.Разпределението е много близко до пропорцията на депутатите в Народното събрание”, поясни Петков и добави: „Реално Министерството на икономиката плюс едно-две други държавни предприятия ще бъде разделено на две, така че да има едно министерство, което ще бъде на иновациите и растежа. Другото ще бъде на държавните предприятия”.
След консултациите с „Продължаваме промяната” Радев се срещна и с представителите на втората по-големина група в парламента, тази на ГЕРБ-СДС.
„Уважаема г-жо Атанасова, уважаеми господа. Добре дошли в президентската институция. Вашата партия е втората, с която провеждам консултации за съставяне на кабинет. Вие безспорно сте формация с добър политически опит. Вярвам, че на този опит трябва да съответства и определена политическа мъдрост”, заяви президентът.
„Както и хората очакват от вас да бъдете конструктивни, могат да ви уверя, че както бях критичен към вас, така ще бъда критичен и при всяко друго управление. Целта е постигнатото дотук да бъде надградено, а не да вървим назад”, каза Радев.
„Г-н президент, месеци на чегъртане и репресии белязаха тази година най-силно по отношение на симпатизантите на ГЕРБ-СДС. Въпреки това нашата формация е втората, гарантираме, че ще бъдем знаеща, можеща опозиция. Ще бъдем със силни и непримирими позиции по отношение на отстояване на демокрацията и спазване на конституцията”, отвърна Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС.
„Обещавам ви, че ако правителството, което ще сформират съвсем скоро четирите партии, има нужда от помощ и съвет от наша страна, те ще получат такава помощ и съвет. Освен това, всяка грешка ще бъде осветявана, ще бъде сочена. Не само защото позицията на опозиция го изисква, а защото за да има добро управление трябва да има силна опозиция”, заяви Атанасова и добави: „Вашият оптимизъм не съвпада с нашата оценка за служебното правителство. То не можа да отговори на българските граждани по отношение на няколко кризи”.
„Както знаете, това е третата ми среща за годината в този формат. Българските граждани гласуваха за промяна. Очакването на обществото е за редовно правителство. Затова за нас е важно мнението на всяка парламентарна група - за новия парламент и формирането на кабинет”, каза Радев в началото на консултациите с ДПС.
„Изборите, проведени на три пъти в страната, са в резултат на политическата криза на властта”, заяви от своя страна лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. „Бяхме свидетели на това как през годините стигнахме до ситуацията, в която се намираме. Според нас преодоляването на политическата криза може да се случи чрез диалог между партиите, политическите субекти и институциите. Това не е нова тема за нас. През годините неведнъж сме предупреждавали, че може да се стигне до подобна ситуация”.
Карадайъ коментира след срещата с Радев: „По време на консултациите при президента заявихме ясно нашите приоритети, защото държавата се намира в множество кризи – здравна, социална, икономическа”.
„Вярвам във вашата принципност и последователност. БСП винаги е заставала против беззаконието и диктатурата в интерес на огромното мнозинство от хора, а не на малките овластени групи от задкулисието. Обществото ни е дълбоко разделено социално, с растяща бедност, в резултат на порочно управление. Затова се надявам, че ще имате водещ принос, защото новото управление има нужда от силен социален вектор”, заяви Радев при консултациите с БСП.
„Разбираме отговорността, която се очаква от нас. Много пъти сме посочвали, че България се нуждае от работещ парламент и редовно правителство. Разговорите продължават и в момента. Ще положим усилия докрай за съставяне да има работещ парламент. За нас е най-важно да се почне работа по бюджета, да не оставяме хората през зимните месеци в затруднено положение, да не допускаме повишаването на цените за електроенергия за битовите потребители”, отговори на президента лидерът на БСП Корнелия Нинова и добави, че „би трябвало да се ограничат правомощията на главния прокурор, независимо от това кой е той. Трябва да се наложи контрол в актовете на главния прокурор, да се закрият Специализираният съд и Специализираната прокуратура, да се промени начина на работа на КПКОНПИ”.
В коалиционното споразумение има политики, разписани за четиригодишен мандат, има политическа воля на четирите формации за четиригодишен мандат на правителството, остава от нас да си свършим работата, така че да изпълним този мандат. Това заяви в отговор на въпрос лидерът на БСП Корнелия Нинова след консултациите на представителите на ПГ на "БСП за България" при президента, предаде БТА.
От БСП имат някои бележки по коалиционното споразумение, което са получили снощи, стана ясно от думи на Корнелия Нинова. Те са били обсъдени на среща днес с Кирил Петков и Асен Василев. До довечера продължаваме с това да изчистим политическото коалиционно споразумение, министри и постове - след това, заяви Нинова. Тя уточни, че споразумението ще бъде подписано между "Продължаваме Промяната" с всяка една от другите формации. На въпрос за забележките им към документа, Нинова каза, че ще го обсъдят първо с коалиционните партньори.
Корнелия Нинова не коментира персонални въпроси за участие на БСП в правителството, докато всичко не е окончателно. Тя посочи, че в споразумението има предложение за структура, министерства и ресори, но уточни, че не става въпрос за министерство на държавните предприятия, а по думите ѝ за министерство на икономиката и индустрията. Всички персонални въпроси за министри ще бъдат разгледани с коалиционните партньори, каза Нинова, попитана дали ще стане вицепремиер в новото правителство и с какъв ресор. Първо - коалиционното политическо споразумение, което трябва да решим до довечера, след това утре гледаме структурата на Министерски съвет, персоналните ни предложения на Изпълнително бюро на БСП, на Национален съвет, каза Нинова.
Корнелия Нинова заяви, че един от абсолютните приоритети на БСП е много бързо приемане на държавния бюджет, в който да се заложат социални политики, компенсаторни механизми, мерки за преодоляване на кризата, за подпомагане на хората и на икономиката. Започнали са разговори по някои по-важни части от бюджета, каза Нинова и изрази удовлетворение, че от "Продължаваме Промяната" са приели дефицитът да се повиши от 2,6 процента на 4 процента, както и част от мерките, разписани в експертните разговори да намерят своето изражение още през януари в бюджета, който ще се приеме.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!