„Вече знаем цифрите. Излезе и таблицата, която показва колко приблизително всяка една държава-членка ще получи от новия фонд. България ще вземе една от най-големите суми спрямо брутния си вътрешен продукт, а именно - 15 млрд. евро. От тях 3,3 милиарда ще изплащаме в много дълъг период от време, може би около 30 години. Остатък ще бъде разпределен през различни механизми, например кохезионните фондове. България, заедно с Хърватска са на челно място по подкрепа”, заяви в предаването „Здравей, България” по NOVA евродепутатът Емил Радев.
Така той коментира предложението на Европейската комисия за фонд в размер на 750 милиарда евро за възстановяване на икономиката на ЕС след пандемията от коронавируса.
ЕК с фонд от 750 млрд., две държави най-големи бенефициенти
„Оттук нататък предстоят преговори с държавите-членки. Хърватска ще получи най-много – около 20% от БВП, а България – 19,3%”, поясни Радев.
„Европейската комисия се опитва да намери компромис, затова предлага грантова схема под формата на 500 млрд. евро, които трябва да бъдат взети от капиталовите пазари. За първи път ЕС излиза на капиталовите пазари, разчитайки на работещата си икономика и високия си „ААА” рейтинг. Ще раздава и 250 млрд. евро под формата на заеми. Двете неща вървят паралелно”, обясни евродепутатът Илхан Кючюк.
Горанов: Лимитът на дълга от 10 млрд. лв. не е празен чек
Радев посочи, че при наличието на тези средства от ЕС, на България може да не се наложи да емитира нов дълг до 10 млрд. евро, какъвто беше одобрен от парламента. Заемът от 3,3 млрд. евро от фонда за възстановяване вероятно ще е с по-изгодни условия от евентуални български облигации.
Трябва обаче да се види за какво точно ще могат да се използват парите, защото приоритетите са кохезионната политика, сближаването, дигитализацията и зелената сделка.
„Ние имаме и вътрешни национални приоритети. Нека преценят това финансистите. Докато не се приеме европейският бюджет и не се одобри новият фонд, и всички условия са ясни – оттам нататък финансистите ще могат да преценяват откъде е по-изгодно и как точно да се действа като национална политика”, каза Радев.
Вебер: България ще може да се възползва от Фонда за възстановяване
„В рамките на тази календарна година трябва да бъде постигнато съгласие със Съвета на ЕС. Няма да бъдат лесни преговорите, никога не са били лесни. Идеята е още от януари 2021 г. бизнесът, общините, регионалните власти и държавите-членки да се възползват”, посочи Илхан Кючюк.
„Това, което пише в документа на Европейската комисия е, че средствата трябва да стигнат максимално бързо до бизнеса и до европейските граждани. За магистралите си има други начини”, подчерта Кючюк.
По думите му Европа не може да се възстанови по стария начин и ще трябва да се фокусира върху дигитализацията на икономиката, а България е необходимо да се впише в този процес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!