"Не трябва да се приспособяваме към съществуващата конструкция за национална детска болница, а да изградим съвременна такава", каза президентът Румен Радев. Той заяви това по време на срещата си с представители на Националната гражданска инициатива "За истинска детска болница", предаде БГНЕС.
От инициативата, която обединява граждани, родители, архитекти, лекари, неправителствени организации, се обявяват против изграждането на бъдещата Национална детска болница върху 40-годишния незавършен строеж в двора на Александровска болница.
Кирил Ананиев: Няма проект за детската болница
"Много важно е какъв сигнал изпращаме като държава към българските граждани. Готова ли е българската държава да направи всичко необходимо за здравето и бъдещето на българските деца, така че да няма компромис в здравеопазването”, каза президентът.
„Много важно е какъв сигнал изпращаме като държава към българските граждани.
Готова ли е българската държава да направи всичко необходимо за здравето и бъдещето на българските деца, така че да няма компромис в здравеопазването”,
каза президентът.
От инициативата, която обединява граждани, родители, архитекти, лекари, неправителствени организации, се обявяват против изграждането на бъдещата Национална детска болница върху 40-годишния незавършен строеж в двора на Александровска болница.
Румен Радев заяви, че е необходим диалог, прозрачност, още на най-ранен етап да има пълна публичност на проектите във всичките фази на тяхното развитие, за да може да се прецени наистина ли проектът, за който вече има сключен договор, ще въплъти всички изисквания за съвременно здравеопазване като функционалност, медицински, технологични, архитектурни изисквания.
Президентът Радев посочи, че има уверения от Министерството на здравеопазването в писмо до него и националната инициатива, че тези изисквания ще бъдат покрити.
Над 17 хил. поискаха оставката на Кирил Ананиев заради бъдещата детска болница
Държавният глава заяви, че с обединяването на усилията на всички – педиатри, родители, общественици, може да се намери най-точната формула и да се постигне това, от което имаме нужда – истинска национална детска многопрофилна болница, отговаряща на съвременните стандарти, с поглед в бъдещето, така че да има увереност в обществото, че държавата прави най-доброто за своите деца.
Румен Радев изтъкна необходимостта от обществен консенсус, за да може държавата да вземе и да реализира най-доброто решение.
Президентът посочи, че България е единствената страна в ЕС, която няма обособена детска многопрофилна болница. „Най-сетне, след дълги години на очакване и обществен натиск, правителството взе решение да изгради такава болница и това е много важна стъпка, но начинът на реализация на тази стъпка поражда горещи спорове в общественото пространство”, коментира президентът. Той заяви, че това се дължи на двата различни подхода – този на Министерството на здравеопазването – да бъде оползотворена една съществуваща вече 40-годишна конструкция, която да бъде пригодена за нуждите на детското здравеопазване, и подхода, който споделя голяма част от обществеността – че не функциите трябва да се приспособяват според сградата, а трябва да има нов проект, така че сградата да бъде приспособена към изискванията и функциите на модерното детско здравеопазване.
Да се реализира концепцията за това, което вие наричате „детски здравен парк”, да се осигури една психологическа среда, в която нашите деца да могат и да учат, да играят, да усещат подкрепата на родителите и да искат да оздравяват, добави президентът.
Георги Богданов от Националната гражданска инициатива „За истинска детска болница” каза, че са отворени към всички институции, политически сили и хора, които се вълнуват от детското здравеопазване, защото е важно здравето на децата и какъв тип дългосрочно здравеопазване ще има за децата в България. Той отбеляза, че зад позицията, която е против 40-годишния строеж да стане национална детска болница стоят над 18 000 български граждани.
Изграждат Национална детска болница
Петкана Бакалова от Камарата на архитектите в България и член на инициативния комитет коментира, че
като архитект споделя всички притеснения националната детска болница да бъде преместена в този строеж.
Сред аргументите за това тя изтъкна състоянието на конструкцията и допълни, че становища от водещи конструктори са, че констуктивната експертиза, която е част от документацията за търга, е непълна, неточна и недостатъчна.
Бакалова каза също, че има проблем в чисто функционално отношение и има функционална непригодност. „Всички изследвания в архитектурата на здравните заведения в последните години доказват, че има съвсем друга планова схема. Не може една съвременна функция на модерна болница да бъде поместена в нещо, което е било актуално преди повече от 40 години”, каза Бакалова. Тя сподели притесненията на архитекти и инженери, че в заданието за проектиране липсват каквито и да е изисквания по отношение на качеството на сградата и се разчита единствено на нормативни документи.
„Една болница първо се създава, обезпечават се кадрите за нея, законовите постановки, които ще позволят тя да функционира, и чак тогава се гради”, коментира педиатърът д-р Адил Кадъм от УС на гражданската инициатива.
„Не може предварително да ни сложите в „черупка” и да искате ние все пак да се развиваме в нея.
Това е основният проблем – за лекарската гилдия и основно за педиатрите. Липсват основни, ключови отделения за болницата, и въпреки че тази конструкция, която е набедена, че трябва ние да се помещаваме в нея, се намира в един голям медицински кампус, липсата на относителна независимост за нас е много сериозен проблем”, посочи д-р Кадъм.
Той даде като примери лабораторията, липсата на травматология, както и на специфични малки звена, ключови в съвременната медицина и за ролята, която се очаква да изпълнява тази национална педиатрична болница – да гради стандартите за педиатрията. „Оценяваме, че от страна на управляващите е проявена някаква, моите уважения, но това е псевдоволя за решаване на проблема. Четиридесет години никой не намери сили да започне да преустройва детското здравеопазване и да даде възможност България да е на нивото на останалите страни”, коментира Кадъм.
Според нея в момента вместо да се създаде наистина добра педиатрична болница за българските деца, отново се опитват „с един куршум да убият два заека” – да оползотворят наличната конструкция, на която трябва да намерят приложение, и да „затворят устите на педиатрите”. „Това не е приемливо, за българските деца това е кощунство”, коментира тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!