В други държави за престъпления като това в Локорско трафикантите на нелегални имигранти получават десетки години затвор, а при нас биват заловени от органите на МВР, но след споразумение с прокуратурата получават по няколко месеца лишаване от свобода – това е покана към тях отново да извършат същите престъпления.
Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти, попитан за случая, при който телата на 18 мигранти бяха намерени в камион край село Локорско.
По думите на държавният глава този случай ясно показва, че правораздавателните органи в България трябва да подходят по коренно различен начин към престъплението трафик на хора.
„Самохвалството за „нулева миграция“ преди години показва политика на снишаване, бездействие и липса на реална борба с нелегалния трафик тогава“, посочи президентът по повод увеличените напоследък случаи на регистрирани у нас нелегални мигранти.
Държавният глава припомни, че по времето на т. нар. „нулева миграция“ границата се е преминавала масово и безпрепятствено, а на Лъвов мост в София собствениците на имоти масово са ги продавали.
„Това беше „легалният“ сборен пункт за нелегална нерегистрирана миграция към Западна Европа“, подчерта президентът и допълни, че това е и причината за хилядите нерегистрирани мигранти, намиращи се днес в някои европейски страни, сред които и Австрия.
Държавният глава посочи още, че страната ни е успяла през последните месеци да убеди Европейската комисия, Европейския съвет и всички партньори, че охраната на границата не е ангажимент само на държавите от първа линия, а на всички държави членки.
Президентът допълни, че очаква значителна подкрепа под формата на финансови средства и оборудване.
Президентът поздрави ръководството и всички служители на МВР, че въпреки заварената ситуация, проблемната ограда на границата, липсата на транспортни средства и достатъчно личен състав, охраната на границата е подобрена, в редиците на МВР е започнало прочистване, а нелегалните мигранти по пътищата на страната вече се преследват и залавят.
„Очаквам от всички институции, ангажирани в изборния процес, да увеличават доверието в изборите, а не да водят до ерозирането на това доверие. Нека не обезличаваме допълнително машинното гласуване“, посочи президентът в отговор на въпрос за решението на ЦИК за това данните от машинното и хартиеното гласуване да се записват заедно в секционните протоколи. Държавният глава призова да няма външно вмешателство в работата на ЦИК, тъй като тя е независим орган.
„Влизането на България в Еврозоната не е въпрос на надхитряне и шмекеруване, а преди всичко на доверие, на прозрачност, откритост и реални постижения“, заяви президентът, помолен за коментар на критиките, че служебното правителство е саботирало присъединяването на страната ни към Еврозоната.
„Някои явно искат да влезем в Еврозоната през задния вход, както влязоха и в политиката и както си представят решението на много от проблемите“, посочи държавният глава и допълни, че до голяма степен проблемната за членство в Еврозоната днешна инфлация у нас се дължи на предишни управленски решения.
Той припомни постигнатия от служебното правителство напредък, но подчерта, че то не може да компенсира липсата на политическа воля у партиите в предишния парламент, отказали да приемат необходимите закони по пътя на страната ни към Еврозоната.
Държавният глава изрази увереност, че влизането на България в Еврозоната ще доведе до съществени икономически ползи, но най-важно е в това да бъдат убедени гражданите.
„Те масово не вярват, защото досега винаги плащаха цената на всички реформи на некомпетентните и користни политически решения“, заяви Румен Радев.
По думите на президента следващото редовно правителство ще може да стъпи на здрава основа, подготвена от служебния кабинет, за да прецени кога и как България да се присъедини към Еврозоната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!