„Силно се надявам разумът да вземе връх и народните представители най-сетне да конституират Народното събрание, защото е крайно време да се намери изход от политическата криза”.
Това заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти в Брюксел.
Депутатите пак не избраха председател на парламента
Президентът призова народните представители да се обединят поне около избора на председател на парламента, за да може той да започне да функционира, да се формират парламентарните групи и да могат да започнат консултациите с тях преди връчването на мандат за съставяне на правителство.
Държавният глава припомни, че очакванията към новоизбрания парламент са да приеме бюджет за 2023 г., както и подготвените от служебното правителство проектозакони по Плана за възстановяване и устойчивост, така че България да получи съответното финансиране и да проведе липсващите от години реформи, съгласно тези закони.
Радев: Надявам се това НС да ни изведе от спиралата на политическа нестабилност
Помолен да коментира лансираната от български политически лидери теза, че има заплаха за парламентаризма в България и че се върви към еднолична власт в страната, президентът призова лидерите на политическите партии и особено на парламентарно представените, най-сетне да поемат своята отговорност, и да привлекат така българските граждани към урните, че да имат много по-сериозно представителство и да не се стига до подобни кризи.
„Енергийната криза подлага на изпитание конкурентоспособността, индустриалната база, икономическата и социална стабилност и ако не бъде овладяна, ще застраши и политическата сигурност в ЕС”, каза Радев преди заседанието на Европейския съвет, който се провежда на 20 и 21 октомври в белгийската столица.
„ЕС ще търси намаляване на цената на природния газ чрез нови инструменти и механизми за съвместни доставки, референтен механизъм за ценообразуване на втечнения газ и динамичен таван на цените”, посочи президентът.
Радев: Не сме имали такъв случай
България е предложила съвместното използване на газопреносната инфраструктура на държавите членки за допълнителни доставки на газ към Европа, с което да се увеличат както количествата, така и сигурността на преноса на енергийни ресурси, стана ясно от думите на Румен Радев. Най-важната мярка, според него, е осигуряването на достатъчно много и надеждни източници на доставки, така че да има конкуренция и спад в цените.
В отговор на въпрос дали предстои да бъде изпратена нова хуманитарна помощ за Украйна, държавният глава посочи, че страната е заплашена от хуманитарна криза в резултат на ударите по нейните електроцентрали и електропреносна мрежа и ЕС ще направи всичко възможно да ѝ помогне, за да преодолее предстоящата зима.
„Вече е регистриран и нов ръст на бежанците от Украйна към България след тези атаки”, отчете Радев и призова помощите, отпускани от ЕС за подпомагане на държавите, които приемат бежанци, да бъдат преразгледани и като количество, и като механизъм за отпускане.
Запитан защо България, подобно на Словакия, не изпрати своя зенитно-ракетен комплекс С-300 в Украйна и не получи в замяна система „Пейтриът”, държавният глава напомни, че Словакия не е получавала такава противовъздушна система, а на нейна територия са разположени две формирования от Германия и Нидерландия, с немски и нидерландски военнослужещи. Словакия няма нищо общо с тези формирования, освен да ги включи в своята обща интегрирана система за противовъздушна отбрана.
„Словакия тепърва ще трябва да си доставя системи Patriot, да направи своите поръчки, своите схеми за плащания, някой ден да си го плати и това ще стане след доста време“, поясни президентът Румен Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!