Д нес отбелязваме 144 години от героичната отбрана на старопланинския проход под връх Шипка, останала в историята като Шипченската епопея. В честванията ще участва президентът Румен Радев.
Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква ще отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите български опълченци и руски воини.
„Преди 144 години на този връх се решава изходът от Руско-турската освободителна война и съдбата на България. От тогава всяка година, поколения наред, хиляди българи от всички краища на Родината изкачват Шипка, за да отдадат почит пред паметта на онези, на които дължим свободата си. Пета поредна година съм тук заедно с вас – на това свято място, което обединява народа ни и ни вдъхва сила, достойнство и вяра. Тук сме заедно в жегите на август и във виелиците на трети март. Има лица, които разпознавам и ръце, които стискам за пореден път. Вие ми давате силата да вървим напред. Благодаря ви от сърце!
Шипка е чутовен подвиг на българските опълченци и на руските воини, които заедно отстояха прохода - онази врата, през която влезе българската свобода.
Но Шипка е и символ на онази битка, която всеки българин, без оглед на възраст, етнос и религия, води дълбоко в сърцето си. Битката между страха и смелостта, между малодушието и доблестта, между егоизма и родолюбието, в която се решава личното и националното ни бъдеще.
Нямам грам съмнение, че всички ние заедно, с общи усилия и солидарност, ще победим страха, колебанието, унинието, за да може да просперира България. Защото никой не може и няма сила, която да спре осъзнатите хора по пътя към свободата. Благодаря на всички участници в похода към върха за извървените километри, защото всяка крачка към Шипка укрепва връзката на историята ни с българския народ. Вечна памет на героите и на нашите освободители! Да живее България!”, заяви Румен Радев.
Преди това президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили прие почетния строй на Националната гвардейска част на връх Шипка.
На тържествата присъстват също и министърът на културата Велислав Минеков, и посланикът на Руската федерация Елеонора Митрофанова.
До Паметника на свободата се изкачиха стотици хора, които носят български трибагреници. В района има засилено полицейско присъствие.
По-рано се състоя открит урок на историка проф. Пламен Павлов за Руско-турската освободителна война.
Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война през 1877-1878 г. Боевете се водят от 21 до 26 август 1877 г.
Как отбелязахме Деня на храбростта (СНИМКИ)
Малобройния руско-български отряд под командването на генерал-майор Николай Столетов, наброяващ около 7500 души успява да спре превъзхождащата го многократно по численост армия на Сюлейман паша (около 27 хил. души и резерв от 10 хил.) и да не ѝ позволи да премине Балкана и да се съедини с турските части в Североизточна България в помощ на обсадената в Плевен армия на Осман паша.
Оценявайки бойните качества, проявени от Българското опълчение, неговият командир генерал-майор Николай Столетов в телеграма до началника на Полевия щаб генерал-лейтенант Артур Непокойчицки заявява:
„Що се отнася до българите, то не ще се уплашат дори ако ги изразходваме до последния човек”.
Основният камък на Паметника на Свободата на връх Шипка е положен на 26 август 1922 г., а монументът е завършен през 1930 г.
На 26 август 1934 г. паметникът на връх „Свети Никола” е тържествено открит от цар Борис III.
След 35 години - отново вечен огън на Шипка
Висок е 31,5 метра и към него водят 890 стъпала.
Над централния вход гордо се възправя бронзов лъв – символ на българската държавност. На останалите три страни са изписани имената на Шипка, Шейново и Стара Загора – бойните полета, напомнящи за подвига на българските опълченци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!