Ф ормирам Съвет за стратегическо развитие на България с участието на интелектуалци и висококвалифицирани специалисти, съобщи пред журналисти днес президентът Румен Радев.
Съветът ще трябва да разработи и предложи алтернативи на институционалния блокаж, на икономическия и идеен застой, в който се намира страната, информира той. Съставът на Съвета ще бъде обявен идните дни.
Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова дадоха пресконференция по повод втората годишнина от встъпването си в длъжност. Тя започна в 10.30 часа на "Дондуков" 2.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯТА ТУК
Йотова: Президентството преди беше патерица, сега имаме мнение
Година на илюзорна стабилност, нарастване на беззаконието и ерозия на демократичните завоевания -
така президентът определи изминалата година. Президентската институция често бе последната бариера пред лобисткото законодателство и безотговорни политически действия, каза Радев. През 2018 г. продължих активно да отстоявам българските позиции по европейския и световен дневен ред, посочи той.
Президентът отчете 19 събития извън пределите на България, както и че 12 държавни глави са посетили страната ни по негова покана.
Апелирам КПКОНПИ, прокуратурата и МВР да навлязат и в старателно отбягвания периметър на властта,
каза още Румен Радев. Успехите, които афишира властта, не променят живота на мнозинството българи към по-добро, посочи той. Мантрата за стабилност и икономически растеж на България – който между другото е в дъното на Югоизточна Европа, стабилно ни закотвя на европейското дъно. Топенето на нацията е факт и при това с драматични темпове. Бягството на младите в чужбина не спира, македонизират се цели общности по социален признак, който се усложнява и етнически. По последни данни на БНБ 2018 г. е истинска катастрофа за чуждестранни инвестиции, а затварянето на предприятия е трайна тенденция“, заяви Радев.
Държавният глава посочи, че целта на управлението е повишаване на жизнения стандарт и качеството на живот. "Но каквито и съвременни модели да прилагаме обаче, тази цел е обречена, ако не извършим най-важното – радикална промяна на политическата среда и на стила на управление. Оттам идват и чувството за обреченост и безпътица, емиграцията и демографската катастрофа. Крайно време е да се разграничат корумпирани от ограбени, механизмите за контрол над властта трябва да бъдат разширени и да включат не само формална проверка на имуществените декларации на политиците, но и какви пари харчат и имат ли подставени лица за придобиване на пари и имоти у нас и чужбина. За да върви обществото ни напред, трябва да се възстанови доверието на гражданите в държавността, а това неизбежно преминава през възмездието – безкомпромисно преследване на поробителите".
През изминалата година държавният глава упражни правото си на вето 7 пъти. По 5 теми сезира Конституционния съд, а Консултативният съвет по национална сигурност беше събиран два пъти.
Ветото не е акт за противопоставяне на Народното събрание, а възможност за постигане на ефективно и справедливо законодателство, каза президентът.
Държавният глава коментира и въпроса за евентуални предсрочни избори. Въпросът за предсрочните избори вече не е дали, а кога, заяви той.
От началото на своя мандат следвам много кредото – законност, справедливост и просперитет. България затъва в институционална безпътица и утвърждаването на закона е първото нещо, което трябва да направим – да пречупим корупцията, да отвоюваме свободата на словото, да върнем усещането на гражданите за сигурност и справедливост. А всичко това започва с безкомпромисно прилагане на закона. Въпросът за предсрочните избори вече не е дали, а кога. Но за да имат те смисъл, трябва да имаме реформирани предизборни правила, които да ни гарантират, че сами си избираме управниците – машинно гласуване, видеонаблюдение при броене на бюлетините, премахване на втория протокол, актуализация на избирателните списъци“, заяви Радев. Той посочи, че би подкрепил нов политически модел, ако той отстоява тези ценности, подчерта Радев.
Държавният глава коментира и въпроса със закупуването на нови бойни самолети.
Бутафорният конкурс за изтребителя извади порочния стил на управление на международната сцена, посочи той
Докато се кълнем в Европа, разчитаме на еврофондове и чакаме да ни пуснат в еврозоната, ние изхвърляме европейските участници в конкурса за нов боен самолет в разрез с процедурата,смята Радев. След провала на големите енергийни проекти, модернизацията на въоръжените сили засили убеждението, че България губи суверенитет и не е в състояние сама да вземе стратегически решения, коментира президентът.
Необходима е държава, която да се грижи за своите граждани, без да не ги разглежда като поданици.
Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на пресконференцията.
Тя посочи, че е време вече да бъде променена политиката към българите в чужбина. Тях никой не ги пита за нищо. Отношението на държавата личи и в това, че до този момент няма никакъв разговор за съдбата на нашите сънародници във Великобритания, каза Йотова. Необходима е държава, която да се грижи за своите граждани, без да ги разглежда като поданици. Отговорността на нашето поколение е запазване на българската нация, заяви тя.
Трябва ни национална визия за политическото влияние на България в европейските институции и първата крачка са предстоящите избори, каза още вицепрезидентът.
Двата мандата на европейските институции бележат 10 години безвремие. Изборът изглежда много малък. Той е между запазване на сегашното статукво в Европа и Европа на скоростите – т.е. няма избор. Не можем да чакаме политиката на ЕС да се реши отново от старите държави-членки и по стар български обичай после да се чудим как стана така. Трябва ни национална визия за политическото влияние на България в европейските институции, трябват ни твърди позиции в ЕК. И първата крачка са предстоящите избори. И колкото по-добър е националният консенсус, толкова повече интересът на страната ни ще бъде защитен, заяви Йотова.
Тя посочи, че голямата дилема е повече интеграция или повече суверенитет.
Целият закон за предоставяне на българско гражданство се нуждае от много сериозен ремонт, подчерта вицепрезидентът.
Ще очаквам Министерството на правосъдието да публикува своите предложения. Законът през годините е кърпен много. Против съм за това да се дава българско гражданство за инвестиции и бих подкрепила този текст. Но законът се нуждае и от промяна на издаване на български произход, заяви Йотова. Тя посочи, че този закон не може да се гледа сам по себе си, а да бъде в пакет със Закона за българите в чужбина и с този за чужденците в България.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!