П резидентът Румен Радев заяви, че ще даде търговското споразумение между ЕС и Канада, подкрепено от България, на Конституционния съд. Той обаче бе обвинен, че първо е подкрепил СЕТА, а сега го дава на КС.
"Никога не съм приветствал и няма да приветствам СЕТА. Никога не съм гласувал и няма да гласувам за СЕТА. Напротив, като президент на Република България, който е пазител на Българската конституция, ще сезирам Конституционния съд, защото това споразумение налага промени в нашата Конституция и съдът ще трябва да се произнесе дали тези промени са законосъобразни".
Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Брюксел на двудневната среща на Върха. „Това което беше изразено снощи, е декларация, която не е гласувана заради неодобрението на Полша поради назначаването на Доналд Туск за председател на Европейския съвет“, подчерта държавният глава.
"Нинова нарече „народни предатели” гласувалите за СЕТА, а вчера президентът Румен Радев в Брюксел е гласувал за резолюция в подкрепа на споразумението. И аз му благодаря, защото това е отговорна позиция", коментира по-рано през деня бившият премиер Бойко Борисов.
Самата лидерка на БСП заяви, че когато те спечелят изборите, парламентът няма да ратифицира споразумението. Още когато вървяха преговорите за него Нинова обвиняваше кабинета "Борисов", че търгува с националните интереси на България. Със споразумението за страната ни ще паднат визите за Канада.
„Това, което споделих при свършения факт СЕТА пред всички европейски лидери и пред европейските институции е, че подкрепяйки вече взетото в миналото решение за СЕТА,
България прави компромиси.
За силни и устойчиви икономики СЕТА е огромно предимство, а за слаби и крехки икономики е заплаха. И тук българският народ и българската държава правят жертви в името на солидарността и принципите на ЕС“, подчерта още Румен Радев.
ЕС и Канада подписаха споразумението за свободна търговия СЕТА
„Нека не гледаме на ЕС като на дойна крава. Трябва да се стремим с нашата вътрешна политика и с действията си да бъдем пълноправни и достойни членове на Съюза”, заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Брюксел, където участва в заседанието на Европейския съвет.
„За последните 10 години публичните инвестиции, получени под формата на европейски фондове, са 40% от всички публични инвестиции. През 2013 г. те достигат дори 80%. Друг е въпросът как ние разходваме тези инвестиции. Вътре в България трябва да отворим много сериозен дебат на тази тема”, посочи още Радев.
Според него България трябва да бъде солидарна и да подкрепя единството на ЕС, както и да прави компромиси в името на единството.
„Българската държава прави своите жертви в името на солидарността и принципите на ЕС.
Българският потребител също прави компромиси - храни с различен стандарт, да не кажа и на по-високи цени. Трудещите се също правят компромиси - инвестициите, които идват при нас, са прекрасни, но цената на труда е много по-ниска за същите усилия и интелект, които влагат нашите работници и инженери. Тоест ние плащаме солидарността не с думи, а с реални компромиси и действия”, посочи Радев.
Според президента политиката ни по отношение на еврофондовете трябва да бъде много по-гъвкава и ориентирана много повече в развитие на човешкия капитал - повече средства за образование, здравеопазване, спорт, конкурентоспособност на малкия и средния бизнес, за развитие на икономиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!