В ръщам за ново обсъждане в Народното събрание Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс, приет от 44-то Народно събрание на 14 февруари 2019 г. Това заяви президентът Румен Радев.
„Честните избори са това, което отличава демокрацията от всички останали форми на управление. Загубим ли правото да избираме управниците си, ще изгубим и всичко постигнато през последните три трудни десетилетия“, каза президентът.
Радев призова опозицията да се завърне в парламента при повторното разглеждане на промените в ИК. „Смея да се надявам, че народните представители, ще проявят отговорност и ще уважат мотивите на ветото“, каза той.
В мотивите на ветото президентът посочва, че правото на избор е израз на свободата на мисълта и убежденията, но и реална форма на участие на гражданите в политическия живот. „Изборните правила са важни за демократичните устои на нашата държава, поради което не мога да се съглася с някои от приетите в тях промени, свързани с преференциите за даден кандидат, машинното гласуване, обжалването на актовете на избирателните комисии, мнозинствата при отмяна на решенията им за отхвърляне и правилата за подсъдността. Предвид това упражнявам правото си мотивирано да върна за ново обсъждане Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс (ЗИД ИК) със съзнанието, че това е единственият конституционен механизъм за промени във вече приет закон, преди той да е обнародван в „Държавен вестник”, добавя Радев.
Възможността за личностен избор в рамките на пропорционална система, където участието на политическите партии е определящо, действа като коректив на партийната хегемония, която селектира и подрежда кандидатите. Всеки избран черпи представителната си власт от народа и тази власт не може да се ограничава по никакъв начин от парламентарното мнозинство в Народното събрание (Решение на Конституционния съд № 11 от 2009 г.). Прагът на преференцията следва да бъде такъв, че да дава възможност за разместване на кандидатите в листите, се казва за преференциите, които с промените предвижда даден кандидат да събере 100 000 гласа, за да мине напред.
За машинното гласуване като мотиви президентът посочва, че предимствата на машинното гласуване, сред които и минимизирането на недействителните бюлетини, са признати в изборната теория и практика. „По силата на § 14 от ЗИД ИК от тези предимства ще бъдат лишени гражданите, които гласуват в избирателни секции с по-малко от 300 избиратели. Тяхното право на глас няма да бъде упражнявано при същите условия, както в по-големите секции. Конституционният съд в практиката си многократно е подчертавал, че равенството на всички граждани пред закона е основен принцип на гражданското общество и държавата (Решение № 14 от 1992 г. и Решение № 12 от 2018 г.). Отчитам, че не само изискването за повсеместно въвеждане на машинното гласуване се забавя, но неясни остават и критериите, по които на изборите през 2019 г. ще бъдат определени най-малко 3000, респ. 6000 избирателни секции, за поетапното му въвеждане. Предвидено е, че Централната избирателна комисия (ЦИК) определя броя и номерата на избирателните секции, в които ще има машинно гласуване, но няма уредба въз основа на какви критерии ще стане това определяне”, заявява Радев.
Затова считам, че с тези промени не се гарантира стабилност, предвидимост и равни условия, които са неизменни изисквания при реализирането на основните права на гражданите, включително и на избирателните им права.
„Чухме и разбираме призива на президента да се върнем в пленарна зала, но БСП прие това нелеко решение на своя Национален съвет с ясни условия. Условията към момента не са изпълнени”, посочи депутатът Крум Зарков от левицата. Той приветства президента за ветото.
„Благодарим на президента за наложеното вето по Изборния кодекс”, коментира на брифинг депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов.
„На институционално ниво се разпространяват неистини,
новото, което чухме в това вето на президента Радев, беше обжалването на актовете в изборния процес. Очевидно е, че президентът е бил заблуден и със съжаление го казвам, че не е отчел съветите на правния си съветник – проф. Емилия Друмева”, смята Кирилов. „Новият акцент, освен машинното гласуване и преференциалният вот, които ние удовлетворихме беше обжалваемостта на актовете в изборния процес и промяната на подсъдността”.
„Явно е, че държавният глава не е слушал изтъкнатия конституционалист, а се е вслушвал в млади депутати от БСП.
Няма актове в Изборния процес, който да не подлежат на обжалване”, категоричен бе Кирилов. „Изчакахме позицията на президента. Повторният дебат в парламента ще допринесе за спокойствието на българския избирател”.
Депутатът от ГЕРБ Александър Ненков добави, че с това свое говорене БСП са готови да изгубят изборите и търсят оправдание за загубата си.
„През последните няколко седмици сме свидетели на думите на Корнелия Нинова и Румен Радев, че следващите избори ще са манипулирани и по служебен път ГЕРБ иска да осигури своята победа. Искам да кажа на президента, че никъде в Европа до този момент няма въведена система, която да се брои с машини. Такава има във Венецуела. И ако считаме, че Венецуела е държава, в която изборите не се поставят под съмнение. Ако президентът иска да бъде българският Мадуро - неговите действия говорят за това”, заяви Ненков. Той подчерта, че съставът на тази ЦИК е провел изборите, спечелени от президента Румен Радев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!