П резидентът Румен Радев отправи остра критика към кабинета за членството на България в Шенген. Според него липсва активна политика, която да убеди Австрия и Нидерландия да премахнат ветото върху евентуалното членство, предаде NOVA.
Държавният глава е в Ню Йорк за Общото събрание на Организацията на обединените нации
Кючюк за Шенген: България е заложник на вътрешната политика на Австрия и Нидерландия
„Окуражавам премиера Денков да направи визита в Австрия възможно по-скоро. Има начини. Да покани премиер Нехамер така, както аз го направих - отидохме заедно на границата, имаме редовен диалог и с президента. Така че да бъде чут нашият глас много повече и много по-силно. Това изисква системни усилия”, посочи президентът.
Радев подчерта, че кабинетът не води достатъчно активна политика да убеди Австрия и Нидерландия.
Говорителят на ЕК: България и Румъния трябва да бъдат приети в Шенген
Борбата с нелегалната миграция и трафика на хора не може да бъде успешна, ако не се работи за разкриването на техните ръководни центрове в Западна Европа и мрежите за финансиране, заяви още Радев в Ню Йорк.
Държавният глава изрази признателността си за последователната подкрепа на президента на Австрия Александър Ван дер Белен, с когото разговаря в Ню Йорк, за присъединяването на България към Шенген.
ЕК прекрати мониторинга над България, коментарите за историческото решение (ОБЗОР)
В отговор на журналистически въпрос Румен Радев напомни, че заловените трафиканти на хора в България са граждани на почти всички държави членки на ЕС и затова служебното правителство инициира с подкрепата на Европол създаването на център за противодействие на нелегалната миграция с фокус именно върху разследването на финансовите и организационни мрежи на нелегалния трафик в Европа. Президентът добави, че очаква отговор от българското правителството на какъв етап е създаването на този център.
ЕК прекратява мониторинга за България и Румъния
Диалогът с Австрия да не се ограничава само на политическо ниво, а българските институции да продължат да работят с представителите на научните среди, обществени организации и медиите, така че австрийското общество да разбере, че България е надежден член на ЕС, полага всички усилия за охраната на своите граници и заслужава да бъде в Шенген, призова още президентът.
Държавният глава посочи, че очаква активната политика на служебното правителство за присъединяването на страната ни към Шенген да бъде продължена от редовното правителство, така че „нашият глас да бъде чут много по-силно“.
Стоянов за Шенген: Ще направим каквото трябва, лидерите да решат каквото искат
В отговор на въпрос за обезвредения дрон в Тюленово и опасността за сигурността на страната ни, държавният глава посочи, че когато се говори за национална сигурност, българският гражданин трябва да усеща, че всеки вложен лев гарантира именно неговата сигурност. На първо място това означава инвестиции в модернизацията на Българската армия и в хората в нея, за които са необходими аварийни мерки за привличането на кандидати с качества, образование и способности, за тяхната подготовка и задържане. Също толкова важно е да се повишават способностите на Българската армия и нейната оперативна съвместимост с нашите съюзници.
Кметът на Шабла за намерения дрон: Ще има още такива ситуации
„Всичко това трябва да се постави на първо място, а не да гледаме на Българската армия като на донор и склад за снабдяване с оръжия и боеприпаси на други държави“, подчерта още Румен Радев.
Държавният глава заяви, че Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи следва да предоставят повече информация, дали са спазени всички процедури при обезвреждането на дрона. Въпросът за модернизацията на Въоръжените сили обаче стои на дневен ред и наред с големите проекти за придобиване на изтребители, кораби и бронирани машини за пехотата, трябва да се реализират и по-малките като финансови измерения проекти, но с огромно значение за отбранителните способности на България – системи за наблюдение, комуникация и управление.
МВР за пушещия цигара край дрона: Не е полицай
Запитан доколко съществен е въпросът дали дронът в Тюленово е руски или украински и има ли опити за извличане на политически дивиденти от това, държавният глава посочи, че въпросът е какво може да причини този дрон.
„Но ако той е съответно руски, знаете какво може да следва от такива случаи. Имаше подобен случай в Полша, когато ракета падна и уби двама невинни граждани, тя се оказа украинска“, добави президентът.
„Неслучайно казах, че войната, по начина, по който се отнасяме към нея, ще повишава своята интензивност и ще разширява своя пространствен обхват. Черно море вече е военна зона и там се свалят дронове, плуват мини, спират се търговски кораби от военни кораби и се потопяват военни кораби. И ако не вземем мерки и не разберем, че час по-скоро трябва да сложим край на тази война, това неизбежно ще пълзи към нас“, подчерта Румен Радев.
Тагарев: Не разполагаме с дрона, не знаем откъде е
Държавният глава заяви също така, че в своите изказвания след откриването на общия дебат в рамките на Общото събрание на ООН както генералният секретар Антонио Гутереш, така и президентите на САЩ, Турция, Бразилия и Португалия са изразили дълбока загриженост от ескалиращите кризи, но общото в отправените послания, е била думата реформа. Защото светът се е променил, но международните институции, от които зависи мирът и благото на човечеството, не са, по думите на Антонио Гутереш, и това изисква промени както в структурата и състава на Съвета за сигурност, така и в начина, по който той взима решенията си. Ролята на ООН за предотвратяване на конфликти и за тяхното разрешаване трябва да се засили и това зависи от всички нас, подчерта още президентът Румен Радев.
Държава не се управлява с бягство от отговорност, с квалификации, лозунги, противопоставяне на едни сектори от икономиката и обществото на други, заяви Радев в отговор на въпрос за протестите срещу правителството, които бяха предприетите от различни организации на производители и представители на синдикатите.
Земеделските производители остават в протестна готовност
Държавата трябва да се управлява така, че да има доверието на хората и те ще дадат своето доверие, когато видят, че правителството поставя на първо място българските интереси, на българската икономика и на българските граждани. Когато това не се усеща и има проблеми, кредитът на доверие се изчерпва много бързо и хората тръгват да решават въпросите си и с протести, заяви Румен Радев, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
В отговор на въпрос за обещанията на правителството да отдели необходимото финансиране за подкрепа на производителите, президентът посочи, че доверието остава ключов въпрос, тъй като българите са лъгани неведнъж и не разчитат на инцидентни компромиси, нагаждания и кърпеж.
Денков: Няма да позволим внос от Украйна на слънчоглед в близко време
„Хората искат да видят устойчива политика и решения, а за да ги видят, трябва да има ясна визия, решимост и диалог и на първо място да се поставят техните интереси, а не на друга държава“, заяви Румен Радев. Държавният глава призова правителството и производителите да проведат разговори за проблемите в сектора и да бъдат търсени устойчиви решения, които да дадат ясна перспектива за бъдещето и да има повече справедливост.
Президентът напомни, че през септември м.г. именно България постави в Европейската комисия въпроса за потенциалната опасност от прекомерния внос на украинска селскостопанска продукция, не само на зърно, и темата е била обсъдена от европейските институции, така че да има своевременна реакция.
Денков: Имаме съгласие със синдикатите, възстановяваме диалога
„Не беше лесно, отне месеци, но България помогна на ЕС да разбере проблема, неговата динамика и потенциала му да внесе нестабилност в самия съюз, така че да се реагира навреме“, заяви държавният глава.
В отговор на въпрос дали протестиращите производители у нас не могат да достигнат начин на производство, така че да бъдат конкурентоспособни на пазара в ЕС, за разлика от производителите в други държави членки, президентът напомни, че все още не са изравнени субсидиите в земеделието между България и други страни в ЕС.
Вътев към земеделците: Добре познавам проблемите, въпросът е как ще ги решим
„Затова българската държава трябва да се отнася с много по-голямо внимание към този сектор, защото той е ощетен няколко пъти. Няма равенство на субсидиите, а съответно и самото разпределение на субсидиите вътре в страната не е регулирано по-най добрия начин“, посочи Румен Радев. Затова е необходима ясна, устойчива и проактивна политика на България и в самия ЕС.
Запитан, доколко са ощетени производителите в България, след като са получили огромни субсидии, президентът посочи, че въпросът е дискусионен и тежък, но той следва да бъде зададен на предишни български правителства, „които способстваха именно по такъв механизъм да се разпределят парите“.
Костадинов за земеделците: Ако бях на тяхно място, нямаше да водя преговори с терористи
„Явно е, че има проблеми и несправедливости при формирането на субсидиите и тяхното разпределение и при начина на реализация на продукцията, но това не означава, че трябва да се обвиняват хората, които ни хранят“, подчерта държавният глава.
В отговор на въпрос дали ДПС е част от управлението, държавният глава напомни, че ДПС участва във важните процеси в конституционните промени, „което определя нашето бъдеще оттук нататък“.
„ДПС гласува за решенията на правителството и неговото формиране, така че независимо как ще бъде наричано то, важно е кой как взема тези решения, кой заедно ръководи държавата“, посочи президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!